Podtopione posesje, zalana hala produkcyjna i połamane drzewa - to skutki silnych burz, które przetoczyły się w czwartek późnym popołudniem i w nocy z czwartku na piątek nad zachodnią i południową Polską. Najbardziej ucierpiała wieś Wykroty na Dolnym Śląsku. Synoptycy ostrzegają, że dzisiaj taki pogodowy scenariusz może się powtórzyć. Gwałtowne burze połączone lokalnie z gradobiciami i ulewami spodziewane są w kilku województwach.

Mieszkańcy Dolnego Śląska, a zwłaszcza wsi Wykroty, liczą straty po nawałnicy. Podtopionych zostało tam kilkanaście domów, woda wdarła się też do jednej z hal produkcyjnych - informuje stacja TVN24. Wskutek gradobicia ucierpiał też Grodzisk Wielkopolski, z kolei w Szczecinie po potężnej ulewie zalanych zostało kilka lokali.
Dziś także będzie niespokojnie. Przez obszar kraju z zachodu do centrum przemieszczał będzie się chłodny front atmosferyczny. Przed frontem zalega gorące i wilgotne powietrze zwrotnikowe. Po przejściu frontu będzie napływać nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie.

Niespokojnie w kilku województwach

Ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami połączonymi z ulewami, gradobiciami i wiatrem osiągającym w porywach do 100 kilometrów na godzinę dotyczy kilku województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Opad w burzach może lokalnie wynieść nawet do 50 mm. Upał się utrzyma. Termometry wskażą maksymalnie od 30 stopni Celsjusza w Szczecinie i w Zielonej Górze do 34 stopni Celsjusza w Rzeszowie oraz w Łodzi. Wiatr umiarkowany z kierunków południowych, na zachodzie kraju skręcający na zachodni.

Sobota również ma być burzowa

W nocy z piątku na sobotę na zachodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz miejscami przelotne opady deszczu i burze.

W sobotę również ma być niespokojnie. Burze najbardziej prawdopodobne są na ternie województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, oraz dolnośląskiego. Prognozowana suma opadów w burzach do 25 mm. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.
Przewidywana temperatura maksymalna wyniesie od 26 stopni w Szczecinie i w Gdańsku, do 30 w Rzeszowie i w Lublinie. Zachmurzenie na ogół ma być duże z większymi przejaśnieniami.

Szczegółową prognozę pogody znajdziecie na pogoda.interia.pl