109 osób fizycznych i 26 osób prawnych z Polski ma konta w genewskiej filii banku HSBC na kwotę w sumie ponad 300 milionów dolarów - dowiedział się reporter RMF FM. Te dane znalazły się w uzasadnieniu umorzenia śledztwa, które prowadzono także w Polsce po wybuchu wielkiej afery finansowej.

300 mln dol. jest na należących do Polaków kontach w genewskiej filii banku HSBC. Zdj. ilustracyjne /Sebastiăo Moreira /PAP/EPA

Śledztwo w Polsce było prowadzone z zawiadomienia, w którym zarzucono ministrowi finansów, iż odmawiał przyjęcia informacji o Polakach i polskich firmach, które mają konta w genewskiej filii HSBC. Prokuratura stwierdziła, że nie doszło do przestępstwa niedopełnienia obowiązków, bo resort finansów nie otrzymywał takich sygnałów od żadnych służb innych państw. 

Natomiast pół roku temu ministerstwo zwróciło się w tej sprawie do Francji i Wielkiej Brytanii. Od Francuzów udało się uzyskać szczegółowe dane o polskich kontach. Choć nie ma tam informacji o źródłach pochodzenia ponad 300 milionów dolarów, to już teraz Ministerstwo Finansów zapewnia, że jest to świetny materiał dla kontrolerów skarbowych.

(mal)