W Warszawie odbędą się dziś trzy duże zgromadzenia: marsz Komitetu Obrony Demokracji i opozycji, marsz środowisk narodowych oraz Parada Schumana. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu.

W Warszawie odbędą się dziś trzy duże zgromadzenia: marsz Komitetu Obrony Demokracji i opozycji, marsz środowisk narodowych oraz Parada Schumana. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu.
Centrum Warszawy /PAP/Arek Markowicz /PAP

O godz. 13 sprzed Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ruszy marsz "Jesteśmy i będziemy w Europie" organizowany przez Komitet Obrony Demokracji. Uczestnicy marszu przejdą na pl. Piłsudskiego Alejami Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem oraz ul. Królewską. Organizatorzy zadeklarowali udział ok. 100 tys. osób. Swój udział w marszu zapowiedzieli m.in. przedstawiciele PO, Nowoczesnej, PSL oraz Stowarzyszenia Inicjatywa Polska.

Poza tym w manifestacji wezmą udział przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego z całego kraju. Będą iść pod hasłem "Nauczyciele dla demokracji", niosąc transparenty, na których będzie można przeczytać: "Nie dla rasizmu i ksenofobii w szkole!", "Tak dla integracji. Nie dla izolacji!", "Nie dla ONR w szkole!" oraz transparenty z cytatami z podstawy programowej, które dotyczą m.in. Trybunału Konstytucyjnego, Konstytucji RP, demokracji i pluralizmu. Nauczyciele spotykają się w sobotę o godz. 12 przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej, następnie dołączą do manifestacji.


Z kolei członkowie i sympatycy Ruchu Narodowego spotykają się przed katedrą św. Floriana na Pradze, w której o godz. 11 odbędzie się msza w intencji ojczyzny. Zaraz po niej (ok. godz. 12) rozpocznie się marsz pod hasłem "Odwagi Polsko!". Zadeklarowano udział ok. 80 tys. osób. Poseł niezrzeszony i jednocześnie prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki powiedział w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że marsz "Odwagi Polsko" będzie m.in. sprzeciwem wobec "dyktatu brukselskiego i komisarzy unijnych". Narodowcy przejdą al. Solidarności, mostem Śląsko-Dąbrowskim, ul. Kapucyńską, Miodową, Kapitulną, Piekarską, Zapiecek, Świętojańską, Dziekanią, Kanonią aż do Rynku Starego Miasta. Stamtąd ulicami Zapiecek, Piekarską, Podwale, przez pl. Zamkowy, Senatorską, Kozią i Krakowskim Przedmieściem na Skwer ks. J. Twardowskiego.

Parada Schumana wyruszy o godz. 12 z Krakowskiego Przedmieścia (przy ul. Miodowej). Trasa prowadzi ulicą Senatorską, Wierzbową, Moliera, Królewską, Krakowskim Przedmieściem na skwer Hoovera. Organizatorzy przewidują, że weźmie w niej udział ok. 5 tys. osób.

"Nie spodziewamy się żadnych nadzwyczajnych wydarzeń"

Rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy Bartosz Milczarczyk podkreślił w piątek w rozmowie z dziennikarzami, że miasto "ma olbrzymie doświadczenie" w organizowaniu tego typu imprez. Nie spodziewamy się żadnych nadzwyczajnych wydarzeń, które miałyby jutro mieć miejsce, żadnych przykrych incydentów - dodał. Wyjaśnił, że jak zawsze przed tego typu wydarzeniami odbywają się spotkania z organizatorami, na których są oni informowani jakie obowiązki na nich ciążą. Takie informacje są przekazywane, to organizator musi zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom każdej manifestacji - powiedział.

(MN)