Weekendowe wydania dzienników wracają do tragedii, do których doszło w ostatnich dniach w Gdańsku i Zgierzu. Piszą też o sobotnim spotkaniu Platformy Oburzonych w legendarnej sali BHP Stoczni Gdańskiej. Wszystkich, którzy chcą wiedzieć, co w prasie piszczy, zapraszamy do lektury naszego przeglądu.

Schetyna: Nie ma powodów do strajku

"Fakt" publikuje zaskakujący komentarz Grzegorza Schetyny do decyzji śląskich związkowców o strajku generalnym. "Wiceszef Platformy dziwi się związkowcom, bo jego zdaniem sytuacja w Polsce nie jest taka zła" - pisze na wstępie. Podkreśla, że według Schetyny ostatnio nie zdarzyło się nic takiego, co mogłoby skłonić Ślązaków do strajku. "Prognozy na najbliższe miesiące są lepsze i bardziej optymistyczne. Wydaje się trochę, że ci, którzy muszą przygotować protest i muszą być w kontrze do rządu, nie mając innego pomysłu" - twierdzi były wicepremier. "Fakt" podsumowuje jego deklaracje pytaniem: "Wierzy w to, co mówi?"

Będzie kontrola po raporcie o głodnych dzieciach

Wojewoda pomorski chce skontrolować fundację, która napisała o 8 00 tys. biednych dzieci w Polsce - donosi "Gazeta Polska Codziennie". Badanie fundacji "Maciuś" wywołało szeroko zakrojoną dyskusję i krytyczne komentarze ze strony polityków PO. W jego rzetelność powątpiewał m.in. wicemarszałek Stefan Niesiołowski. 

Zarządzenie kontroli po raporcie na temat niedożywionych dzieci budzi mieszane uczucia u polityków różnych opcji. "To świadczy o tym, że za chwilę pan premier Donald Tusk będzie się ścigał w popularności i umiłowaniu ludu z Kim Dzong Unem" - ironizuje Joachim Brudziński z PiS-u. "Urzędnik próbuje organizacjom pozarządowym narzucić sposób myślenia" - ocenia Marek Balt z SLD. Decyzji wojewody nie pochwala nawet koalicyjny PSL. "Jeżeli w takim momencie zapowiada się kontrolę, abstrahując już od treści i rzetelności tych badań, kojarzy się to jednoznacznie z zemstą. To totalny niewypał i osobiście nie pochwalam tej decyzji" - mówi  poseł Eugeniusz Kłopotek.

Kukiz animatorem Platformy Oburzonych

Weekendowa "Gazeta Wyborcza" w obszernych artykule przygląda się Pawłowi Kukizowi. Były wokalista "Piersi", a obecnie działacz ruchu "Zmieleni" jest jednym z animatorów spotkania, które odbędzie się w sobotę w historycznej sali BHP w Stoczni Gdańskiej. Zapowiada, że będzie ono przełomem na miarę roku 1980. "Będą cię lekceważyć, potem będą się z ciebie śmiać, dalej z tobą walczyć, a na koniec zwyciężysz" - mówi, cytując myśl Mahatmy Ghandiego. Podkreśla, że prawdziwą demokrację w Polsce można osiągnąć tylko dzięki wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych.