Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości i policjanci z Wałbrzycha rozbili gang, który wyłudzał pieniądze od internautek. Przestępcy podawali się za amerykańskich żołnierzy lub weteranów. Obiecywali kobietom miłość i wmawiali, że potrzebują pieniędzy.

Policjanci zatrzymali w woj. mazowieckim odpowiedzialnych za dokonywanie oszustw sześciu członków gangu. Znaleźli również sprzęt komputerowy, w tym telefony komórkowe służące do popełnienia przestępstw, 25 tysięcy złotych i mniejsze ilości narkotyków w postaci marihuany i haszyszu.

Gang byś świetnie zorganizowany. Obcokrajowcy posługujący się fałszywymi i podrobionymi dokumentami zakładali na terenie naszego kraju rachunki bankowe. Następnie sprawcy nawiązywali poprzez internet kontakt ze swoimi ofiarami, wciągając je w grę psychologiczną, podając się np. za amerykańskiego żołnierza lub weterana. Każdy, kto dał się nabrać, myślał, że koresponduje z osobami, które mają kryzys emocjonalny i potrzebują pomocy finansowej w związku z trudną sytuacją materialną związaną np. z problemami zdrowotnymi ich dzieci - wyjaśnił podkom. Krzysztof Wrześniowski z zespołu prasowego CBZC.

Oszuści obiecywali, że przyjadą do naszego kraju, ułożą sobie wspólne życia z pokrzywdzonymi i zwrócą im gotówkę. Niestety działo się inaczej. Oszukani tracili oszczędności, a oszuści wzbogacali się, transferując pieniądze na rachunki bankowe do innych krajów.

Możliwe kolejne zatrzymania

Wstępne ustalenia mówią o przynajmniej kilkudziesięciu popełnionych w ten sam sposób przez podejrzanych przestępstwach. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania - zaznaczył podkom. Wrześniowski.

Zatrzymani i jeden podejrzany siedzący w więzieniu w innej sprawie usłyszeli prokuratorskie zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu dokonywanie oszustw na szkodę kobiet z Polski i z innych krajów Europy.

Zatrzymani obcokrajowcy są w wieku 26-30 lat. Grozi im kara 8 lat pozbawienia wolności. Sąd na wniosek prokuratora tymczasowo aresztował 5 osób.