Były premier, a obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk w ostrych słowach skrytykował polską opozycję. "Opozycja, która złej władzy podwyższa wynagrodzenie, i to w czasie kryzysu, nie ma racji bytu. Po prostu. Ogarnijcie się, proszę" - napisał na Twitterze.

Wcześniej Tusk odniósł się do projektu podwyższającego wynagrodzenia m.in. prezydenta i parlamentarzystów. "Perfect Timing Day: przyznać wielkie podwyżki prezydentowi, rządowi i parlamentowi w rocznicę strajku 1980, w czasie rewolucji u najbliższego sąsiada, w szczycie pandemii, kiedy zaczyna się głęboka recesja" - napisał były premier.

Posłowie przeprowadzili w piątek dwa czytania projektu noweli podwyższającej wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska. O przejściu do drugiego czytania zdecydowali w głosowaniu - 347 posłów było za niezwłocznymi dalszymi pracami, 21 przeciw, a siedem osób wstrzymało się od głosu.

Sejm jeszcze w piątek będzie głosował nad podwyższeniem m.in. zarobków najważniejszych osób w państwie. Zamiast mnożnika kwoty bazowej corocznie określanej w ustawie budżetowej, mają być one powiązane z wynagrodzeniami sędziów Sądu Najwyższego.

Projekt przewiduje, że prezydentowi RP przysługiwałoby wynagrodzenie w wysokości 1,3-krotności wynagrodzenia sędziego Sądu Najwyższego określonego w stawce podstawowej. Zaproponowano również, by pierwszej damie przysługiwało wynagrodzenie miesięczne odpowiadające 0,9-krotności wynagrodzenia sędziego SN.

Wróciło "KorytoPlus"


"Wygląda na to, że wróciło "KorytoPlus". Błyskawiczne przejście do drugiego czytania i za moment pewnie uchwalenie. Kukiz'15 jest zdecydowanie przeciw podwyżkom dla posłów i zwiększeniu partyjnych subwencji w szczycie kryzysu gospodarczego" - napisał na Twitterze lider tego ruchu, Paweł Kukiz.