"To jest dzień naszych polskich dzieciaków" - powiedział premier, który 1 września pojawił się w szkole w Ostrowcu Świętokrzyskim. "Cieszę się, że zdążyliśmy na 1 września z darmowym podręcznikiem" - dodał Donald Tusk.

Zobacz również:

Premier odwiedził uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stefana Żeromskiego. Jak podkreślił, placówka jest jedną z 99 proc. szkół publicznych, które zdecydowały się na korzystanie z "Naszego Elementarza".

Proszę, byście bardzo dbali o ten podręcznik - apelował Donald Tusk do pierwszoklasistów. Wpadliśmy wspólnie z rodzicami i nauczycielami na pomysł, by podręcznik był długotrwały i by dzięki waszej staranności mógł służyć też waszym koleżankom i kolegom, którzy trafią do szkoły za rok - tłumaczył. Jest fajny. Czytałem, wszystko zrozumiałem, więc nie jest za trudny. Wy też na pewno dacie radę - przekonywał pierwszoklasistów.

Tusk przypomniał, że w 2015 roku zostanie wprowadzony podręcznik dla II klas, w 2016 r. dla III klas. Równocześnie pracujemy nad darmowymi wersjami podręczników dla całej szkoły podstawowej. Cieszę się, bo to duża ulga przede wszystkim dla waszych rodziców - mówił.

"Zastępujecie czasem rodziców i państwo polskie"

Cieszycie się najwspanialszą reputacją - tak Donald Tusk zwrócił się do nauczycieli podczas rozpoczęcia roku szkolnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zastępujecie czasami rodziców, czasami państwo polskie - dodał.

Chcę powiedzieć wszystkim nauczycielom, że bardzo doceniamy wasz wysiłek. Pewnie nie zawsze to czujecie, choćby wtedy, kiedy odbieracie swoje comiesięczne wynagrodzenie, że ten zawód jest wystarczająco doceniany i wyceniany. Ale pamiętajcie, że cieszycie się najwspanialszą reputacją i, że ten zawód, dzięki waszemu wysiłkowi, jest wciąż uznawany za jeden z najbardziej szlachetnych i związanych z autentycznym powołaniem - podkreślił szef rządu.

Zastępujecie czasami rodziców, czasami państwo polskie. To dzięki waszemu wysiłkowi nasze dzieci - na przykład nasi gimnazjaliści - są dzisiaj najlepsi w Europie. Ciągle jeszcze nie jesteśmy najbogatszym krajem w Europie ale to, że nasi gimnazjaliści okazali się bezkonkurencyjni w ostatnich testach międzynarodowych, to jest przede wszystkim wasza wielka zasługa - dodał.