Sandomierz, Góry Pieprzowe, Jaskinie Raj i Piekło i Święty Krzyż. To tylko nieliczne atrakcje turystyczne województwa świętokrzyskiego. Które z tych miejsc Waszym zdaniem zasługuje na miano hitu naszej wakacyjnej listy turystycznych przebojów? Głosujcie w sondzie.

Co tydzień specjalnie dla Was odwiedzamy inny region Polski i prezentujemy najciekawsze miejsca; te znane i te nieznane. Oto, co kryje województwo świętokrzyskie:

Sandomierz - miasto podobnie jak Rzym położone na siedmiu wzgórzach nad Wisłą. Jego początki sięgają X w. Leży na średniowiecznym szlaku handlowym do Krakowa i na wschód Europy. Bogaty pod względem zabytków.

Najważniejsze to średniowieczny rynek z XIV wiecznym renesansowym ratuszem, Kamienica Oleśnickich z wejściem do podziemnej trasy turystycznej. Brama Opatowska - wzniesiona w połowie XIV - jedyna zachowana brama miejska. Ma 33 metry wysokości. Można z niej podziwiać panoramę, podobno nawet w promieniu 80 km. Liczne średniowieczne i renesansowe kościoły oraz Zamek wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego.

Góry Pieprzowe - położone 3,5 kilometra od Sandomierza w kierunku Lublina. Powstały ponad 500 mln lat temu i są najstarsze w Polsce. Tatry powstały 70 mln lat temu. Zbudowane z łubków kambryjskich, które swoim wyglądem przypominają pieprz, stąd nazwa. Niecodzienna stepowa roślinność, rezerwat dzikich róż- największa w Polsce ich różnorodność. Występuje 12 z 25 odmian. Jeden z większych w Europie.

Wąchock - stolica śmiechu i sołtysa. Znajduje się w nim jedyny w Polsce pomnik Sołtysa. Miasto zbiera dowcipy o Wąchocku, które zostaną wykute w alei dowcipów, która będzie prowadzić do pomnika.

Zabytkowe Opactwo Cystersów w Wąchocku. Sprowadzeni byli do Wąchocka już w 1179 r. W latach 1218-1239 włoski warsztat cysterski br. Simona wzniósł tu kamienne opactwo wzorowane na architekturze toskańskiej.Rewelacyjnie zachowany pozwala na podziwianie średniowiecznego stylu romańskiego. Do tego zakonnicy nie szczędzą ciekawostek na temat życia zakonnego i historii. Na miejscu można też spróbować - pierogów mnicha, robionych według tradycyjnej cysterskiej receptury owianej tajemnicą.

Jaskinie Raj i Piekło - przez wielu specjalistów i laików uważana za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. Nazwa wzięła się od kolorystyki nacieków skalnych oraz kształtów kojarzących się z biblijnym rajem. Całkowita długość korytarzy jaskini wynosi 240 metrów z czego udostępniono dla turystów trasę o długości 180 metrów. Naukowcy znaleźli ślady ludzkie sprzed 50 tysięcy lat. Jaskinia Piekło - jej nazwa znana jest już od ponad 300 lat. Miejscowa ludność jej powstanie powiązała z działaniem sił nieczystych, stąd - Piełko.

Święty Krzyż - to współczesna nazwa. Oryginalna brzmi Góra Łysiec, bo jak głosi legenda - przed wiekami szczególnie upodobały sobie czarownice. Podczas organizowanych przez nie sabatów odprawiane były tajemne gusła, trwała piekielna zabawa i tańce. Obecnie Święty Krzyż to miejsce słynące w Polsce i poza jej granicami z klasztoru po benedyktyńskiego oraz przechowywanych w nim Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Bałtów - Park Jurajski. Największy w Polsce park z dinozaurami. Niezapomniane wrażenia nie tylko dla dzieci. Podobnie jak w kultowym filmie "Jurassic Park" przenosimy się miliony lat wstecz do czasów, w których człowiek pod względem wzrostu dla dinozaurów byłby dzisiejszą mrówką dla człowieka.

Kadzielnia - rezerwat przyrody i unikalny amfiteatr w środku rezerwatu. To jedna z wizytówek Kielc.

Pacanów - Europejskie centrum bajki - Kto z nas nie zna Koziołka Matołka i słynnego w Pacanowie kozy kują..? I w muzeum oprócz wystaw i projekcji bajek znajdziemy kuźnię w której rzekomo koziołek miał być podkuty.

Ćmielów - Żywe muzeum porcelany - można na żywo zobaczyć, jak powstają znane na całym świecie porcelanowe cuda. Początki produkcji porcelany sięgają roku 1804. We wzorcowni można zobaczyć wzory wszystkich przez ponad 200 lat produkowanych wzorów, zastaw, filiżanek, czy figurek porcelanowych. W tym m.in. Zakochaną Kasię - figurkę, identyczną, jak ta którą wysłano w prezencie ślubnym księżnej Kate i księciu Williamowi.

O ciekawych miejscach, które warto odwiedzić czasie wakacji, mówimy także na antenie RMF FM w specjalnym magazynie podróżniczym "Swoją drogą". W niedzielę Marta Grzywacz zabierze Was w Beskid Niski. Słuchajcie programu już od rana.