Na karę trzech lat więzienia i 60 tys. zł grzywny Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał 52-letniego Wojciecha K., głównego oskarżonego w procesie dotyczącym korupcji w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gdańsku. Wyrok nie jest prawomocny.

Na ławie oskarżonych, oprócz Wojciecha K., zasiadały jeszcze 34 osoby - egzaminatorzy i pracownicy PORD oraz instruktorzy i właściciele szkół jazdy.

Sąd uznał, że Wojciech K. jako egzaminator oddziału PORD w Gdyni przyjął ok. 50 łapówek, w większości w kwocie kilkuset złotych, głównie od właścicieli szkół jazdy, za załatwienie pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy. W ok. 70 przypadkach sąd uniewinnił mężczyznę od zarzutów.

Pierwotnie akt oskarżenia obejmował łącznie 52 osoby, ale 12 z nich poddało się dobrowolnie karze, a kolejnych 11 sąd wyłączył do odrębnego postępowania z uwagi na to, że postawiono im tylko jeden zarzut.

Sąd nie zdążył we wtorek ogłosić wyroku wobec wszystkich oskarżonych. Będzie to kontynuował na rozprawie wyznaczonej na 9 listopada.

Grupa pracowników PORD miała przyjmować łapówki od 2003 r. w zamian za ułatwienia w zdawaniu egzaminów na prawo jazdy. Pieniądze (w wysokości od kilkuset, do kilku tysięcy złotych) miały trafiać do zatrudnionych w PORD poprzez 23 instruktorów lub właścicieli szkół jazdy. Po drodze każdy z pośredników pobierał "prowizję" z łapówki. W sumie w korupcyjny proceder miało być zamieszanych 13 ośrodków szkolenia kierowców z terenu woj. pomorskiego.

Sprawa korupcji w PORD wyszła na jaw w lutym 2009 r. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali wówczas na terenie Pomorza ponad 40 egzaminatorów, pracowników administracyjnych PORD, właścicieli ośrodków szkolenia oraz instruktorów nauki jazdy. Z czasem śledczy i policjanci dotarli do kolejnych uczestników procederu.

W sprawie afery korupcyjnej w PORD oskarżonych zostało także 162 kursantów, którzy mieli wręczać pieniądze za prawo jazdy. Każdy z nich ma osobny proces przed sądem w miejscu zamieszkania. Część z nich została już skazana na kary od pół roku, do roku w zawieszeniu.

(mg)