Tymczasowe zwężenia drogi i duże zmiany w komunikacji – tak będzie wyglądał nadchodzący weekend w Krakowie. W nocy z piątku na sobotę drogowcy rozpoczynają budowę węzła drogi S7 z ulicą Igołomską i Ptaszyckiego w północno-wschodniej części miasta.

Tymczasowe zwężenia drogi i duże zmiany w komunikacji – tak będzie wyglądał nadchodzący weekend w Krakowie. W nocy z piątku na sobotę drogowcy rozpoczynają budowę węzła drogi S7 z ulicą Igołomską i Ptaszyckiego w północno-wschodniej części miasta.
Przed Światowymi Dniami Młodzieży na wielu ulicach w Krakowie zostaną przeprowadzone remonty nawierzchni /Jacek Skóra /Archiwum RMF FM

Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami, takimi jak zwężenia pasów na różnych fragmentach obu ulic. Węższa ulica to mniejsza przepustowość, a to może powodować korki w tej części miasta. Ruch z ulicy Igołomskiej zostanie przeniesiony na fragment nowej drogi, co może spowalniać ruch przy wjeździe. Na jeszcze większe utrudnienia muszą przygotować się pasażerowie komunikacji miejskiej.

Do remontu idzie też ulica Nowosądecka i Brożka - to arterie łączące się z zatłoczoną Wielicką i Zakopiańską. Tam drogowcy będą remontować nawierzchnię, co może spowodować dodatkowe korki na południu miasta.

Już w sobotę niektóre tramwaje będą jeździć na zmienionych trasach. "Dziesiątka" jadąca z Łagiewnik dotrze do Placu Centralnego, później pojedzie przez Solidarności, do ulicy Ujastek Mogilski, przez Fort Mogiła - tam składy wrócą na trasę do Pleszowa.

Linia 16 będzie kursowała bez zmian z Mistrzejowic do Placu Centralnego. Aleją Solidarności dojedzie do Kopca Wandy. Oprócz tego uruchomiony zostanie autobus 716 na trasię Pleszów - Igołomska, Ptaszyckiego, Jana Pawła II - Plac Centralny.

W poniedziałek tramwaje wrócą na Ptaszyckiego, ale puste torowisko zobaczymy na trasie Kopiec Wandy - Pleszów. Zawieszona zostanie linia nr 10, a 16 i 21 zmienią swoje trasy. Z trasy zjedzie też zastępcza linia 716. Kolejne zmiany czekają pasażerów dopiero w środę.

Budowa nowego węzła ma sprawić, że kierowcy wjeżdżający do Krakowa od wschodu, zamiast istniejących dróg krajowych i wojewódzkich, wybiorą właśnie S7.

Na utrudnienia muszą przygotować się też kierowcy jeżdżący przez południową część miasta. W kwietniu drogowcy zamkną 2 pasy ruchu na ulicy Powstańców Wielkopolski od strony Nowej Huty w kierunku Alei Powstańców Śląskich. To feralne skrzyżowanie z ulicą Wielicką, gdzie od tygodnia tworzą się ogromne korki.

To nie koniec złych wieści. Przed Światowymi Dniami Młodzieży na wielu ulicach w Krakowie zostaną przeprowadzone remonty nawierzchni. Zamknięta może być m.in. ulica Brożka i jedna nitka Zakopiańskiej.


(j.)