Błękitna flaga, to najwyższy znak jakości przyznawany kąpieliskom. Niestety, woda w Trójmieście nie jest tak czysta, aby ją otrzymać. Normy czystości nie zostały jednak przekroczone na tyle drastycznie, aby w ogóle zakazać kąpieli.

Warunkiem przyznania błękitnej flagi jest spełnienie bardzo wysokich wymagań. Trójmiejskie plaże przeszły kontrole czystości i bezpieczeństwa – np. sprawdzono, czy zapewniono odpowiednią ilość koszy. Kontrole wykazały, że woda nie jest idealnie czysta. Gdy w Trójmieście przez kilka dni pada deszcz, do zatoki wpływają śmieci.

Decyzja zaskoczyła i rozczarowała nie tylko zarządzających plażami, ale również turystów. To wyłącznie wina ludzi. Zaniedbanie - mówi jeden z nich. Inni dodają, że zamiast paru nowych budynków, należy najpierw zbudować oczyszczalnię ścieków.

Czystość wody w Zatoce Gdańskiej można poprawić, ale będzie to kosztowne. Trzeba zbudować kolektory burzowe, które odprowadzą wodę i śmieci daleko w głąb zatoki, należy też zadbać o czystość na ulicach, a przede wszystkim zmodernizować oczyszczalnię ścieków.

Błękitną flagę dostały plaże i kąpieliska w Świnoujściu, Łebie i Krynicy Morskiej.