Punktualnie o godz. 10.00 w samym sercu Krakowa rozpoczął się Smoczy Piknik Rodzinny. To jeden z głównych punktów weekendu ze smokami w roli głównej!

Pod Wawelem stanęły namioty i stoiska, w których czekać będzie mnóstwo atrakcji, nie tylko na najmłodszych. Będą występy, konkursy, liczne gry i zabawy oraz - oczywiście - wspaniałe nagrody! Znajdziecie tam również żółty namiot RMF FM. 

Na miejscu można się przebrać za rycerza i spróbować swoich sił na drewnianym rumaku. Do tego można wytropić smoka i w ramach jednej z gier ukraść mu jego najcenniejsze skarby - zapewnia w rozmowie z reporterem RMF FM Maciejem Grzybem pani Ola, smocza asystentka. Jeżeli ktoś się zmęczy, będzie mógł odpocząć w Zamku lub w smoczej jamie - dodaje. Na miejscu są setki smoczych fanów. Nasz reporter na Bulwarach Wiślanych spotkał też kilka smoków - wśród nich jest ten, który zieje ogniem i którego można spotkać tam od zawsze. Pojawili się też mali rycerze z tarczami i dzidami, którzy zamierzają walczyć z innymi rycerzami, ale - jak zapewnili na antenie RMF FM - na pewno nie ze smokami.

Na finał smoczej soboty w Krakowie o 22.00 czeka nas Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle. W zakolu Wisły, w pobliżu Mostu Dębnickiego pojawią się latające i pływające smoki! Niebo rozświetlą za to fajerwerki - tak, żeby mimo wieczornej ciemności gościom nie umknął żaden szczegół tego niezwykłego spektaklu.

Widowisko typu "światło-dźwięk" łączy efekty pirotechniczne, muzykę, światło i kurtyny wodne. W trakcie zaprezentują się wielkogabarytowe, pływające i latające smoki (do 25 m długości i 15m wysokości), niesamowite stwory umieszczone na barkach i statkach animowane przez aktorów Teatru Groteska.

Krakowskie smoki Teatru Groteska są już znane prawie na całym świecie. Latające stwory odwiedziły do tej pory: Irlandię, Czechy, Portugalię, Walię, Norwegię, a także Chiny, gdzie dumnie reprezentowały Polskę podczas EXPO 2010.

Zobacz, jak wygląda żółto-niebieski smok RMF FM

Nasze smoki zostały też zauważone i docenione przez narodowe rosyjskie linie lotnicze Aeroflot, które umieściły 13. Paradę Smoków Teatru Groteska wśród 50 najważniejszych kulturalno-turystycznych 2013 roku.  

Dzień Dziecka to najfajniejszy dzień w roku - powinien być pełen uśmiechu! By taki właśnie był, radio RMF FM przygotowało dla najmłodszych wyjątkową niespodziankę - audiobook "Legenda o smoku Barabanie i Pomponie Dratewce". To opowieść prosto z Krakowa, napisana specjalnie dla Was przez Joannę Olech, do której głosów użyczyły najbardziej znane i lubiane gwiazdy filmu, sportu i muzyki.

1 czerwca, zgodnie z naszą radiową tradycją, dziennikarze RMF FM zawiozą audiobooki do szpitali dziecięcych w całej Polsce i podarują je maluchom, które ten wyjątkowy dzień będą musiały spędzić w szpitalnych salach.

Historię smoka Barabana i dzielnego Pompona Dratewki możecie jednak poznać i Wy! Od 1 czerwca przez cały miesiąc będziecie mogli ściągnąć bajkę z naszych stron w internecie - RMF 24 i RMF FM, a także posłuchać jej za pośrednictwem specjalnego kanału, który uruchomimy na RMFon.pl.

(md)