Arena Ursynów i hala Torwar - te dwa miejsca w Warszawie będą w sobotę najważniejszymi punktami na politycznej mapie Polski. Odbędą się tam konwencje Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Oba ugrupowania chcą zaprezentować swoje programy na jesienne wybory parlamentarne.

W samo południe rozpocznie się spotkanie polityków Prawa i Sprawiedliwości. Wśród polityków, których wystąpienia mają usłyszeć uczestnicy tej konwencji są m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezydent elekt Andrzej Duda, a także wiceprezes i szefowa sztabu Dudy w kampanii Beata Szydło.

"Tematem przewodnim jest podziękowanie wszystkim zaangażowanym w zwycięską kampanię Andrzeja Dudy i jej podsumowanie. Mamy nadzieję na liczny udział osób z całej Polski: lokalne sztaby, młodych ludzi, wolontariuszy, tych, którzy działali na portalach społecznościowych, osoby działające w korpusie ochrony wyborów" - tłumaczył szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński. "Chcemy podziękować za to, co się udało w wyborach prezydenckich i przekuć to na nową energię, nową dynamikę, nadzieję i ciężką pracę w kampanii parlamentarnej. To będzie także nowe otwarcie, wyznaczenie nowych zadań, celów na kampanię parlamentarną przez liderów naszej partii" - dodał.

Nieoficjalnie politycy PiS przyznają, że najważniejszą informacją konwencji będzie ogłoszenie, że Beata Szydło będzie kandydatką tej partii na szefa rządu. Beata Szydło jest główną twarzą i wartością PiS. W konwencji będzie miała swój znaczący udział - przyznaje Joachim Brudziński. 

Poznamy szefa kampanii PO?


Na konwencji Platformy Obywatelskiej, która rozpocznie się wczesnym popołudniem w warszawskiej Arenie Ursynów, ma pojawić się około 3 tysiące działaczy. Jej najważniejszym punktem może być przedstawienie szefa sztabu, który pokieruje kampanią PO przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że może być to ktoś z dwójki współpracowników Kopacz: szef jej gabinetu politycznego Marcin Kierwiński lub minister w kancelarii premiera Sławomir Nitras. Rzecznikiem kampanii może zostać Joanna Mucha. W sztabie prawdopodobnie znajdą się też: b. europoseł, lider dolnośląskiej PO Jacek Protasiewicz, posłowie Agnieszka Pomaska i Jakub Rutnicki oraz Rafał Trzaskowski.

Politycy Platformy nie ukrywają, że wiążą z sobotnią konwencją duże nadzieje. To będzie ważna konwencja - duże spotkanie Platformy Obywatelskiej z udziałem nowo powołanych członków rządu. Zmiany, które przeprowadziła pani premier, wniosły sporą dawkę optymizmu i to nie tylko w szeregach Platformy, ale i u jej wyborców, bo dowodzą zdolności naszej formacji do wyciągania wniosków z komunikatów, które do nas wysyłają - przyznał Cezary Grabarczyk.  Musimy na nowo pokazać potencjał, który w nas drzemie, pokazać, że jesteśmy Platformą Obywatelską przez duże +o+ i duże +p+. Ważny jest powrót do naszych korzeni. Bilans naszych rządów jest jak najbardziej pozytywny - ocenił Jarosław Wałęsa, nowy szef związanego z Platformą Instytutu Obywatelskiego Jarosław Wałęsa.

Nad programem PO na jesienne wybory parlamentarne pracowali w ostatnich tygodniach: m.in. poprzednik Wałęsy w Instytucie Obywatelskim, b. szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz oraz odwołany w ubiegłym tygodniu szef doradców premier, Jacek Rostowski. Premier Kopacz ma przedstawić w sobotę zarys programu; jego szczegóły będą następnie prezentowane w ciągu kolejnych miesięcy aż do wyborów. Zrobimy pierwszy krok - jeśli chodzi o kwestie programowe, będziemy nasz program odsłaniać w kilku etapach, premier Kopacz pokaże kierunki zmian - podkreślił w środę szef klubu PO Rafał Grupiński.
(MN)