Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach szuka rekwizytów. Chodzi o przygotowywany na wrzesień spektaklu "Łysek z pokładu Idy".

Przedstawienie według prozy Gustawa Morcinka powstaje w reżyserii Konrada Dworakowskiego i ze scenografią Andrzeja Dworakowskiego. Napisane w 1933 roku niewielkie opowiadanie "Łysek z pokładu Idy" przez dekady figurowało na liście szkolnych lektur. To opowieść o przyjaźni człowieka i zwierzęcia. Tytułowy Łysek jest koniem, który pomagał górnikom w wywożeniu węgla. Pracujące pod ziemią zwierzęta z czasem ślepły.

Teatr Ateneum szuka rekwizytów takich jak kaski górnicze, lampki górnicze na kaski, torba narzędziowa, torba na lampę górniczą, pochłaniacz górniczy czy menażka. Twórcy spektaklu czekają też na akcesoria końskie, takie jak lejce, postronki, kantary, liny, szleje czy chomąta. Przedmioty można zostawiać w sekretariacie teatru, codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00.

Teatr ma przerwę, ale w budynku można oglądać "Wakacyjną wystawę lalek". Wystawa będzie czynna do 9 sierpnia, a lalki pochodzą z przedstawień, które zdjęto już z afisza. To - jak czytamy na stronie teatru -  mickiewiczowskie "Ballady" w reżyserii Danuty Michałowskiej ze scenografią Janusza Pokrywki z 1978 roku, nagradzany na zagranicznych festiwalach spektakl "Jak zdobyć korzec złota, czyli bezeceństwa Pana Klausa" w reżyserii Macieja K. Tondery i scenografii Teresy Targońskiej z 1989 roku czy baśniową "Śpiąca Królewnę" w realizacji reżysera Petra Nosálka i scenografa Pavla Hubički. Na wystawie są lalki, rekwizyty oraz elementy dekoracji. Wstęp jest bezpłatny.