Trudne warunki pogodowe w Tatrach. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło trzeci stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej skali. Na Kasprowym Wierchu leży już prawie półtora metra śniegu. Ratownicy i przewodnicy przestrzegają przed wychodzeniem na popularne szlaki turystyczne, na które mogą zejść lawiny.

Przy 3. stopniu zagrożenia lawinowego możliwości poruszania się z jakimś akceptowalnym ryzykiem są mocno ograniczone. W tej chwili raczej polecamy spacery dolinami, Chochołowska, Kościeliska - tutaj nie natrafimy na jakieś specjalne ryzyko - tłumaczy Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

W niedzielę sporo turystów wybrało się kolejka linową na Kasprowy Wierch. Po szlakach poruszają się głównie narciarze na nartach turowych. Takie narty ze specjalną nakładka na spodnią część tzw. foką umożliwiają podchodzenie pod górę.  Turystykę narciarską na terenie TPN można uprawiać na szlakach turystycznych oraz szlakach narciarskich. 

Tatrzańskie jeziora, w tym Morskie Oko, pokrywa cienka warstwa lodu. Władze TPN przestrzegają przed wchodzeniem na taflę, ponieważ z łatwością może się ona załamać. 

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. Możliwe jest także samoistne schodzenie dużych lawin.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: TOPR pokazał zdjęcia z akcji ratunkowej w Tatrach. „Naprawdę ciężkie warunki”