"Szaliki na pomniki", flagi na pięciu polskich szczytach, tegoroczna biało-czerwona sztafeta... Wspólne świętowanie 2 maja to już tradycja w RMF FM! Przypominamy Wam, jak obchodziliśmy Dzień Flagi w ubiegłych latach.

2013: Szaliki na monumentach

Tradycję wspólnego świętowania z RMF FM zaczęliśmy przed laty, w 2013 roku akcją „Szaliki na pomniki”. Wzbudziła ona ogromne zainteresowanie: na Gorącą Linię przesyłaliście zdjęcia udekorowanych monumentów. Szaliki z napisem Polska otuliły szyje między innym wieszcza Adama Mickiewicza, kompozytora Fryderyka Szopena, astronoma Mikołaja Kopernika, ale także Żyrafy w chorzowskim parku, czy Misia Uszatka w Łodzi.

2014: Flaga na wysokości 152 metrów. Wynieśliśmy ją balonem!

Rok później 2 maja szczególnie świętowaliśmy w Krakowie. Na wysokość 152 metrów balonem wynieśliśmy gigantyczną biało-czerwoną flagę. Udało się ją rozwinąć na Bulwarach Wiślanych. 

Nasza flaga miała łącznie 180 metrów długości, ponad 6,5 metra szerokości i ważyła aż 150 kilogramów! W trwającym dwa tygodnie procesie jej tworzenia wykorzystano 1200 m kwadratowych materiału.

2015: Flagi na polskich szczytach

Z kolei w 2015 roku rozwiesiliśmy flagi na pięciu szczytach: Rysy, Babia Góra, Śnieżka, Tarnica i Łysica. ZOBACZCIE ZAPIS RELACJI NA ŻYWO! >>>

Flagi po rozłożeniu miały 2,5 metra szerokości i 4 mety długości. Nie były zbyt ciężkie - każda ważyła niecały kilogram. Nie chcieliśmy za bardzo obciążać naszych dziennikarzy.

Rysy zdobył nasz dziennikarz Maciej Pałahicki:

Tarnicę zdobywał natomiast reporter RMF FM Maciej Grzyb:

Reporter Marcin Buczek poradził sobie z wyprawą na Babią Górę. Na szczycie była gęsta mgła, ale udało się!

Nasza reporterka Agnieszka Wyderka zdobywała Łysicę w Górach Świętokrzyskich. Towarzyszyły jej dwie przewodniczki, więc cała wyprawa poszła szybko i sprawnie:

Najładniejsza pogoda przytrafiła się naszemu dziennikarzowi Bartłomiejowi Paulusowi, który wchodził na Śnieżkę. 

2016: "Ubraliśmy" krakowską wieżę ratuszową w biało-czerwone barwy

Rok temu Dzień Flagi świętowaliśmy na Rynku Głównym w Krakowie. Ogromne flagi (szerokie na prawie 7 metrów i długie na około 30 metrów) zawisły z czterech stron wieży ratuszowej - na balkonach znajdujących się tuż pod tarczami zegara. 

Flagi na 70-metrowy budynek zostały wciągnięte przez alpinistów. 

Na słuchaczy czekało mnóstwo atrakcji - u stóp wieży ratuszowej stanęło nasze radiowe miasteczko. Tam odbywały się m.in. patriotyczne konkursy z nagrodami. Czas umilały polskie przeboje. 

2017: Z grodu Kraka do stolicy Tatr, czyli biało-czerwona sztafeta

W tym roku tradycji stanie się zadość. 2 maja ruszamy w Polskę i organizujemy biało-czerwoną sztafetę. Nasza ekipa przemierzy kraj z północy na południe. 

Sztafetę z flagą zaczniemy na Helu, a skończymy na Giewoncie. Po drodze zatrzymamy się w Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Zakopanem. 

Trasę z grodu Kraka do stolicy Tatr biało-czerwona flaga przemierzy samochodami rajdowymi wraz z ekipą RMF 4RACING Team. 

Oczywiście przebieg sztafety będziemy dla Was relacjonować na antenie RMF FM, w mediach społecznościowych oraz na RMF24.

Mamy nadzieję, że i Wy dołączycie do nas na trasie sztafety! Niespodzianek będzie wiele, świąteczne ciastka, biało-czerwone flagi, koszuli, żółte balony.