Potrzebni wolontariusze do liczenia bocianów. W tym roku ma się odbyć światowy spis tych ptaków, które gniazdują w Europie i Afryce Północnej. Takie spisy wykonuje się co 10 lat. W Polsce zbiorowe liczenie bocianów zaplanowano na lipiec.

W woj. warmińsko-mazurskim akcję liczenia bocianów białych będzie koordynowało Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (PTOP), które w tym celu szuka wolontariuszy. Potrzeba jeszcze 43 osób.

Jak powiedział Sebastian Menderski z olsztyńskiego PTOP-u, celem inwentaryzacji bocianów jest wykrycie i skontrolowanie ich wszystkich gniazd na badanym terenie i sprawdzenie, czy są one zajęte, czy bociany wyprowadziły młode i jak dużo ich było. Ornitolodzy chcą także wiedzieć, gdzie zlokalizowane są gniazda i czy ewentualnie są one zagrożone (np. gdy gniazdo jest na walącym się dachu, czy sypiącym się kominie).

Zobacz również:

Chętni do liczenia bocianów mogą się zgłaszać do PTOP-u do końca czerwca wysyłając e-maila pod adres: smenderski@ptop.org.pl.

Światowe liczenie bocianów białych odbywa się co 10 lat i obejmuje Europę oraz Afrykę Północną. Jak podaje PTOP, pierwszy na świecie spis bocianów odbył się w roku 1876 w Galicji, a jego inicjatorem był ks. Eugeniusz Janota, zaś pierwsze Międzynarodowe Liczenie Gniazd Bociana Białego odbyło się w 1934 roku i obejmowało zasięgiem znaczną część Europy. Od 1974 roku liczenie bocianów organizowane jest regularnie co 9-10 lat.

Ostatni światowy spis bocianów z 2004 roku wykazał, że w Polsce jest 52,5 tys. bocianich gniazd, co stanowi 20 proc. światowej populacji. Najwięcej bocianów w Polsce gniazduje na Warmii i Mazurach - doliczono się tu aż 10226 par tych ptaków. Najmniej bocianów w 2004 roku zamieszkiwało woj. opolskie - 577 par.

(abs)