Jest śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez policjantów podczas zabezpieczania marszu środowisk narodowych 11 listopada zeszłego roku - dowiedział się reporter RMF FM. Chodzi o sprawdzenie, czy funkcjonariusze popełnili przestępstwo interweniując wobec uczestników demonstracji i dziennikarzy w okolicach stacji PKP Warszawa-Stadion.

Ustalana jest tożsamość osób, które zostały poszkodowane w związku z użyciem przez policję pałek, granatów hukowych i gazu łzawiącego.

Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada, po tych zajściach nie ma żadnego zawiadomienia, jednak prokuratorzy na podstawie materiałów filmowych już wytypowali kilka osób, które będą przesłuchiwane w pierwszej kolejności.

Największe kontrowersje wzbudziła tak zwana "ścieżka zdrowia" zorganizowana przez policjantów prewencji. Ich szpaler bił pałkami każdego, kto przechodził w pobliżu schodami na stację kolejową.

Ustalenie tożsamości tych funkcjonariuszy jest utrudnione - byli w kaskach, a do tej pory żaden z nich nie przyznał się do bicia przypadkowych osób.

Zeszłoroczny Marsz Niepodległości w Warszawie 11 listopada był bardzo niespokojny. Policja informowała o zatrzymaniu kilkudziesięciu osób i licznych mandatach.

Z drugiej strony policji zarzucano się brutalność, naruszanie nietykalności dziennikarzy i ranienie gumową kulą m.in. fotoreportera "Tygodnika Solidarność".

Uczestnicy marszu publikowali w internecie liczne filmy m.in. ze stacji PKP Warszawa Stadion. Widać na nich, jak policjanci przy pomocy pałek atakują ludzi.

Funkcjonariusze zapewniali, że wcześniej kibice i narodowcy ich sprowokowali, m.in. obrzucając kamieniami.

Policja późnej przepraszała za te zajścia.

"Ważne jest przyznanie się do błędów, które zostały potwierdzone po przeprowadzeniu czynności kontrolnych. Przepraszamy za sytuacje, które były niepotrzebne" - przekazał na początku grudnia rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak, nawiązując do użycia pałek służbowych oraz granatu hukowego wobec dziennikarzy 11 listopada w rejonie stacji PKP Warszawa Stadion.


Opracowanie: