Mniej niż połowa kobiet w ciąży słyszy od lekarza, że w tym czasie nie wolno pić alkoholu. Badania przeprowadzone z udziałem ciężarnych pokazują, że wielu lekarzy przyzwala na wypicie lampki wina, czy małego piwa, tłumacząc, ze bardziej szkodliwy dla przyszłych matek może być stres związany z odstawieniem takiej przyjemności. Z najnowszego raportu o zdrowiu kobiet w ciąży wynika, że 6 procent z nich przyznaje się do nadużywania alkoholu.

Znacznie wyższy odsetek kobiet pozwala sobie na jedną lampkę wina, czy małe piwo. A to już może zaszkodzić dziecku - ostrzega profesor Anna Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka. Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu. Do uszkodzenia mózgu wystarczy niewielka dawka - dodaje profesor Dobrzańska.

Do palenia papierosów w ciąży przyznaje się 12 procent badanych kobiet, jedna piąta z nich wypala więcej niż 10 papierosów dziennie.

Znacznie częściej nienarodzonym dzieciom szkodzą nie mamy, a ojcowie. 40 procent kobiet w ciąży, a więc i dzieci, jest narażonych na tytoniowy dym w domu.

Zobacz prezentację dotyczącą zachowań zdrowotnych kobiet w ciąży

Podsumowanie badania "Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży II" przeprowadzonego w 2010 roku przez Główny Inspektorat Sanitarny