„160 tys. ludzi miało być relokowanych, a na ostatnim posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych krajów UE, komisarz odpowiedzialny za te sprawy podał liczbę 847 tys. - tyle relokowano. Fala uchodźców destabilizuje sytuację w Europie” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, w odpowiedzi na pytania słuchaczy. Jego zdaniem rozwiązaniem problemu jest zmiana polityki azylowej „w taki sposób, który zniechęci tych ludzi do tego, żeby narażając życie i zdrowie, płynąć do Europy”. „Kiedy słyszą, że są otwarte drzwi, to rzeczywiście chcą poprawić swój status materialny, a Europa nie jest w stanie przyjąć milionów ludzi z Bliskiego Wschodu” – uważa minister. Dodaje, że przykład z listopada pokazał, że zamachowcy z Paryża przybili razem w falą uchodźców.

Podwyżki dla mundurowych na papierze, ale wciąż nie na koncie? Jeszcze przed świętami zostaną wypłacone - deklaruje minister spraw wewnętrznych. Dodaje, że wczoraj Rada Ministrów na wniosek Błaszczaka przyjęła takie rozporządzenie.

Gość RMF FM pytany przez słuchaczy o zamknięcie granic odpowiada, że to nie jest rozwiązanie problemu, a jest "spiętrzeniem innych problemów, np. związanych z obrotem gospodarczym". Błaszczak zaznacza, że w lipcu zostaną przywrócone kontrole na granicach. Robimy wszystko, żeby uszczelnić zewnętrzne granice Unii - deklaruje.

 Incydent z udziałem prezydenta? Ten incydent miał miejsce koło 17:00. Zaraz była policja, sprawę przejęła prokuratura. Do północy w piątek pracowano w miejscu zdarzenia, potem w sobotę na wniosek prokuratury. W niedzielę też - odpowiada gość RMF FM. Jeżeli prokurator potrzebował więcej czasu, dostępu do miejsca zdarzenia, to naturalną rzeczą jest to, że należy mu umożliwić takie działanie - mówi Mariusz Błaszczak. Minister dodaje, że powstał zespół złożony z urzędników MSW - jeden nadzorujący bezpośrednio służby, drugi kontrolny. W przyszły piątek będzie raport - zapowiada. Pytany o oponę, która miała pójść do utylizacji, zamiast prezydenckiej limuzyny, odpowiada, że wprowadzono niewłaściwe procedury. Polską rządziły takie tuzy i oni mogli takie złe procedury wprowadzić? Przecież to w głowie się nie mieści. Tacy najlepsi z najlepszych podobno - mówi gość Kontrwywiadu.

Minister spraw wewnętrznych odpowiada również na pytania o ustawę antyterrorystyczną, szczyt NATO, połączenie AW i SKW i ITD. 

Zobacz, jak Mariusz Błaszczak odpowiadał na pytania Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM

(mal)