"Chcę złożyć wyrazu hołdu dla tego wielkiego Polaka i Europejczyka, jednego z ojców-założycieli nowej Polski i ponownie zjednoczonej Europy” – napisał o zmarłym dzisiaj Tadeuszu Mazowieckim przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Złożył też kondolencje "w imieniu własnym i Komisji Europejskiej Polsce, rodzinie i przyjaciołom Tadeusza Mazowieckiego".

Był wybitnym i szanowanym mężem stanu, intelektualistą i humanistą, dla którego równie ważne były wolność i solidarność, demokracja i sprawiedliwość, polityczne zaangażowanie i ludzka uczciwość, a także odwaga i odpowiedzialność - napisał Barroso.

Dodał, że Mazowiecki jako "jeden z architektów rozmów okrągłego stołu pomiędzy władzami komunistycznymi a opozycją jest także symbolem pokojowej transformacji demokratycznej".

Tadeusz Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 roku. Był jednym ze współzałożycieli i przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji oraz posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991-2001). Od 2010 roku pełnił funkcję doradcy prezydenta ds. polityki krajowej i międzynarodowej.

Zmarł w poniedziałek nad ranem, miał 86 lat.
(edbie)