Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała w środę wniosek o zmianę na stanowisku szefa ABW – poinformował przewodniczący komisji Waldemar Andzel (PiS). Zamiar rezygnacji Pogonowskiego potwierdził rzecznik ABW Stanisław Żaryn.


Jak mówi rzecznik Służby Stanisław Żaryn, nowym szefem służby ma zostać Krzysztof Wacławek. Rezygnacja Pogonowskiego wynika z przyczyn osobistych - informuje Żaryn.

O odejściu szefa ABW mówiło się od kilku miesięcy. Głównym powodem miał być afera wokół Mariana Banasia, który był niezbyt dokładnie prześwietlony przez służby, gdy został prezesem NIK. Zwracano uwagę na jego niejasne kontakty z półświatkiem, a wątpliwości dotyczące oświadczeń majątkowych były podstawą wszczęcia przeciw niemu śledztwa. 

Szefa ABW powołuje premier

Piotr Pogonowski kierował ABW od listopada 2015 r. jako pełniący obowiązki jej szefa. W lutym 2016 r. objął funkcję szefa.

Potencjalny następca Pogonowskiego Krzysztof Wacławek został wiceszefem ABW w marcu 2019 r. W agencji pełnił funkcję m.in. Dyrektora Departamentu Zagrożeń Strategicznych. Wcześniej był funkcjonariuszem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, pracował też w NIK.

Szefów ABW i AW powołuje i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii prezydenta, Kolegium do spraw Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów i sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych.

SPRAWDŹ: Proces ws. wybuchu w kamienicy. "Jeżeli chcesz, żebym z tobą była, musisz mi łeb odrąbać"

Opracowanie: