W Polsce, na Litwie, Łotwie i Estonii będą stacjonować cztery natowskie bataliony. "Mam przyjemność poinformować, że Kanada będzie państwem ramowym na Łotwie, Niemcy będą kierować batalionem na Litwie, Wielka Brytania w Estonii, a Stany Zjednoczone w Polsce" - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej.

21:30

Kończymy relację minuta po minucie! Informację ze szczytu NATO w Warszawie można śledzić TU.

21:25

Dalsza agresja ze strony Rosji wywoła odpowiedź NATO i większą obecność Sojuszu w krajach Europy Wschodniej - powiedział na szczycie NATO w Warszawie zastępca doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes.

21:13

Przywódcy państw NATO spotkali się w Pałacu Prezydenckim na roboczym obiedzie wydanym przez prezydenta Andrzeja Dudę. Obecni są także szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

20:55

Szefowie dyplomacji państw członkowskich NATO wyrazili poparcie dla aspiracji Gruzji do członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim - poinformował dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.

20:44

Rozważanych jest kilka lokalizacji rozmieszczenia w Polsce amerykańskich sił; sprawa nie jest rozstrzygnięta - powiedział szef MON Antoni Macierewicz. Jak dodał, chodzi raczej o lokalizacje północno-wschodnie niż południowo zachodnie.

20:00

Konferencja Jensa Stoltenberga była ostatnim oficjalnym akcentem pierwszego dnia szczytu. Wkrótce rozpoczną się robocze kolacje w czterech różnych punktach stolicy.
Przywódcy spotkają się w Pałacu Prezydenckim, szefowie dyplomacji w Teatrze Wielkim, ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim, zaś premier Beata Szydło zaprosi przedstawicieli państw partnerskich NATO na Zamek Królewski.

19:26Z okazji odbywającego się dwudniowego szczytu NATO odbywa się defilada lotnicza. W pokazie bierze udział ponad 30 samolotów sił powietrznych Polski i siedmiu innych państw NATO: Czech, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Turcji i Węgier, które przelatują wzdłuż Wisły w okolicy stadionu PGE Narodowego.

19:10

Sekretarz generalny powiedział, że obecność batalionów natowskich w Polsce, na Łotwie, Litwie i w Estonii będzie trwała "tak długo jak trzeba".

19:04

NATO uznało cyberprzestrzeń za strefę działań operacyjnych. Według Stoltenberga to oznacza, że NATO wzmacnia swoją kolektywną obronę we wszystkich obszarach. Sojusznicy zostali też zobowiązani do wzmocnienie swej własnej obrony cybernetycznej oraz wymiany informacji i najlepszych praktyk - podkreślił szef Sojuszu.

18:58

Szczyt NATO uznał wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej. W praktyce oznacza to oficjalne przejęcie przez NATO od USA kontroli nad komponentem systemu obrony przeciwrakietowej, znajdującym się w Rumunii, gdzie zainstalowano baterię pocisków SM-3 w wersji lądowej (Aegis Ashore).

18:55

W Polsce, na Litwie, Łotwie i Estonii będą stacjonować cztery natowskie bataliony. Mam przyjemność poinformować, że Kanada będzie państwem ramowym na Łotwie, Niemcy będą kierować batalionem na Litwie, Wielka Brytania w Estonii, a Stany Zjednoczone w Polsce - powiedział sekretarz generalny NATO

18:54


Szczyt NATO zdecydował o wzmocnieniu obecności we wschodniej i południowej części Sojuszu - powiedział Stoltenberg.

18:51

Trwa konferencja Jensa Stoltenberga po pierwszej sesji plenarnej.

18:45


"Ważniejsze, co prezydent Obama powiedział o bezpieczeństwie militarnym Polski" kontra "słowa Obamy obniżają naszą rangę na świecie" - takie są skrajne komentarze do słów prezydenta Stanów Zjednoczonych na temat sytuacji politycznej w naszym kraju.

18:08


Prezydent Andrzej Duda nie był zaskoczony słowami prezydenta USA dot. Trybunału Konstytucyjnego - zapewnił dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Zaznaczył, że Barack Obama docenił starania podejmowane w Sejmie na rzecz rozwiązania kwestii TK.

17:32


Decyzje, które mają być ogłoszone na szczycie NATO w Warszawie, spowodują zgrzytanie zębów w Moskwie - pisze agencja AFP. Reuters podkreśla, że krajom wschodniej flanki zależało na stałej obecności wojsk NATO, a będą one rozmieszczone rotacyjnie.

Dla polskich gospodarzy szczytu, podobnie jak dla ich bałtyckich sąsiadów, którzy obawiają się, że zapłacą cenę za rosyjską mocarstwowość po precedensie ukraińskim, najbardziej oczekiwana w Warszawie decyzja dotyczy rozmieszczenia czterech batalionów wielonarodowych, liczących od 600 do 1000 żołnierzy, w Polsce, Estonii, na Litwie i na Łotwie - pisze AFP w korespondencji z Warszawy.

Sojusz liczy, że w ten sposób powstrzyma jakąkolwiek próbę Rosji przestawienia jej pionków dalej ku dawnej strefie wpływów - podkreśla francuska agencja.

17:05

Trwa pierwsza sesja plenarna na Stadionie Narodowym w Warszawie:

16:35


16:22


NATO jest najsilniejszym sojuszem świata właśnie ze względu na was - takimi słowami zwrócił się do żołnierzy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że na żołnierzach służących w armiach państw należących do Sojuszu polega niemal miliard ich mieszkańców.

Chcę wyrazić wdzięczność wszystkim tym, którzy służą pod egidą NATO, podziękować wam w imieniu prawie miliarda ludzi, którzy polegają na was - powiedział Stoltenberg w przemówieniu podczas inauguracyjnej sesji warszawskiego szczytu NATO.

16:06

Szczytowi NATO na Stadionie Narodowym w Warszawie towarzyszy wystawa systemu rozpoznawczego Alliance Ground Surveillance (AGS), w ramach którego NATO ma otrzymać pięć bezzałogowych samolotów Global Hawk. To część natowskiego programu rozpoznania wartego ponad 1 mld dolarów.

15:56


Duda: NATO powinno pozostać przy polityce otwartych drzwi; zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa nie jest konkretne państwo czy naród, tylko polityka agresji i braku poszanowania dla ludzkiej godności.

15:55


Dziś musimy wykonać kolejny krok, tworząc wielonarodową, wzmocnioną, wysuniętą obecność w celu umocnienia obrony i zdolności odstraszania na wschodniej flance NAT - mówił Duda.

15:50


NATO ponownie musi skoncentrować się na swoim podstawowym zadaniu, czyli kolektywnej obronie. Szczyt musi przynieść stabilność w czasach niepewności, zamanifestować naszą jedność w czasach podziałów i zapewnić bezpieczeństwo w czasach zagrożeń. Odpowiedź na obecną sytuację musi być oparta na przekonaniu, że zapewnienie bezpieczeństwa sojusznikom to nie jednorazowy akt, lecz ciągły proces - mówił Duda na pierwszej sesji szczytu NATO.

15:48

Szczyt odbywa się w Warszawie i to też jest potwierdzenie przywódczej roli Polski - stwierdził Stoltenberg  podczas inauguracji szczytu NATO.

Polska jest bardzo zaangażowanym i ważnym partnerem (NATO - red.). Jest jednym z krajów, który wpłaca pełną składkę 2-proc. PKB na rzecz bezpieczeństwa - mówił.

Zwrócił uwagę, że nasz kraj wspiera również misje sojusznicze w Afganistanie. Dziękuję Polsce za kolejne zaangażowanie w ramach walki z Państwem Islamskim poprzez wysłanie samolotów szkolno-bojowych i F-16 - dodał.

Chciałbym skierować słowa podziękowania warszawiakom i Polakom za ciepło gościnę, zgotowaną nam tutaj, chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego szczytu, a szczególne słowa podziękowania chciałabym skierować do pana prezydenta Andrzeja Dudy, który jest gospodarzem tego szczytu - powiedział.

15:45

Minuta ciszy ku czci żołnierzy poległych na służbie.

15:30

Prezydenci, szefowie rządów i ministrowie już obecni na sali, gdzie obradować będą uczestnicy szczytu.

14:52


Zobowiązanie Wielkiej Brytanii na rzecz europejskiej obronności pozostanie w mocy nawet, gdy kraj na skutek czerwcowego referendum wystąpi już z Unii Europejskiej - oświadczył brytyjski premier David Cameron po przybyciu na szczyt NATO w Warszawie.

(Na szczycie) będę mówił, że Wielka Brytania może opuszczać UE, ale nie odwracamy się plecami od Europy ani od obronności i bezpieczeństwa w Europie - powiedział szef brytyjskiego rządu dziennikarzom.

14:46

Postanowienia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie nie stanowią "prowokacji" ani złamania danych Rosji zobowiązań - podkreślali b. sekretarz stanu USA Madeleine Albright i polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

14:45


Chciałem podziękować Polsce za wspieranie ukraińskich starań o obronę suwerenności i integralności terytorialnej w obliczu rosyjskiej agresji - powiedział prezydent USA.

14:45

USA i Polska są zdania, że sankcje przeciwko Rosji powinny pozostać do czasu aż porozumienie z Mińska będą wypełnione - dodał Barack Obama.

14:44


Obama na wspólnej konferencji: Polska zauważy zwiększenie obecności USA, NATO i najnowocześniejszego sprzętu; polski naród może być pewien, że NATO będzie trwało ramię w ramię w każdej sytuacji.

14:35

W kancelarii premiera trwa spotkanie premier Szydło i premiera Włoch.

14:30


Jesteśmy sojusznikami w NATO, jest art.5 traktatu, który oznacza wzajemną obronę, to nie są tylko słowa, wypełnimy nasze zobowiązania - mówił Obama.

14:29

Obama: Wyraziłem obawy w kwestii działań dotyczących polskiego TK. Powiedziałem, że jestem świadomy polskiej suwerenności, ale jako przyjaciele namawiamy do zachowania instytucji demokratycznych; sądownictwo, wolna prasa, rządy prawa są wartościami.

14:28


Polska jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO, bierze udział w systemie obrony przeciwrakietowej, dziękuję za misje, w których Polska uczestniczy, w tym za ostatni wkład w walkę z tzw Państwem Islamskim - powiedział Obama.

14:27


Warszawski szczyt NATO jeszcze bardziej wzmocni nasze strategiczne partnerstwo - mówił Duda.

14:24


Prezydent Duda po spotkaniu z prezydentem Obamą: Cieszymy się, że USA tak zdecydowanie wspierają wzmocnienie potencjału militarnego NATO w naszej części Europy, na wschodniej flance Sojuszu.  Jesteśmy wdzięczni za przychylność, za zrozumienie (tego), że bezpieczeństwo jest tam, gdzie jest obecna najsilniejsza armia świata, a tą najsilniejszą armią świata jest jak wiadomo armia Stanów Zjednoczonych - podkreślił.

14:21

Tak wyglądało spotkanie obu prezydentów:

14:20

Rozpoczęła się wspólna konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Baracka Obamy.

14:00

Delegacje, które mają uczestniczyć w szczycie NATO dotarły już na Stadion Narodowy w Warszawie. To między innymi 18 prezydentów, 21j szefów rządów, 41 ministrów spraw zagranicznych i 39 ministrów obrony.

Szczyt rozpoczął o godz. 15:00 od oficjalnego powitania gości przez Stoltenberga i Dudę, po którym szefowie państw i rządów NATO rozpoczynają pierwszą turę rozmów; w znacznej części będą one poświęcone bezpieczeństwu Europy Środkowo-Wschodniej. Po sesji przewidziano konferencję prasową Stoltenberga. Na niej sekretarz generalny NATO ma ogłosić podjęte przez szczyt decyzje dotyczące rozmieszczenia natowskich wojsk na wschodnich obrzeżach sojuszu.

>>>To, co działo się do godziny 14 znajdziecie TUTAJ<<<