We wtorek lub czwartek prezydent Andrzej Duda ogłosi decyzję ws. zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, jeśli prezydent zdecyduje się na weto, "nie będzie już nowej ordynacji".

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta z sygnatariuszami listu zawierającego apel o zawetowanie nowelizacji Kodeksu wyborczego, dotyczącej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Z takim apelem wystąpili do Andrzeja Dudy przedstawiciele: Kukiz'15, PSL, Partii Razem oraz Prawicy Rzeczypospolitej - z inicjatywy stowarzyszenia Klub Jagielloński. Argumentowali w liście do głowy państwa, że nowela "zabetonuje scenę polityczną".

Szczerski komentując w TVP Info przebieg spotkania zauważył, że wokół apelu Klubu Jagiellońskiego zgromadziły się cztery "bardzo różne" partie. Jak podkreślił, Andrzej Duda chciał wysłuchać ich opinii i argumentów, zanim "ostatecznie podejmie decyzję w sprawie ordynacji".

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że Andrzej Duda ogłosi decyzję we wtorek lub w czwartek. Jak dodał, to jedyne "możliwe dni" ze względu na wypadające w środę święto Wojska Polskiego.

Szczerski podkreślił też, że jeśli prezydent zdecyduje o zawetowaniu noweli, to wówczas "nie będzie już nowej ordynacji". Jeśli będzie weto, to wybory do parlamentu (europejskiego) będą według obecnej ordynacji, bo nie będzie już żadnej nowelizacji - powiedział.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego dotycząca ordynacji do Parlamentu Europejskiego stanowi, że w każdym z 13 okręgów wyborczych w wyborach do europarlamentu będzie do zdobycia określona liczba - co najmniej 3 - mandatów do PE.

(az)