Do soboty można złożyć wniosek o mieszkanie komunalne w Szczecinie. W ostatnich godzinach przed zamknięciem listy chętni oblegają biuro podawcze. Urzędnicy musieli pięciokrotnie zwiększyć liczbę otwartych okienek.

Podania można składać do godz. 15.30 w sobotę. Urzędnicy szacują, że w ostatnie 2 dni na listę chętnych i zapisze się kolejne kilkaset osób. Do godziny 10.30 w piątek było już 5000 podań. Od rana w kolejce stoją dziesiątki osób. Kilkudziesięciometrowy szereg kończy się na chodniku przed urzędem.

Nowy nabór na lokal od miasta ruszył 21 czerwca tego roku. Do tej pory otwarte były 4 okienka, w których można było składać podania. W związku z oblężeniem urzędu, w ostatnich godzinach trwania naboru wnioski przyjmuje ponad 20 urzędników.

Było 15 lat po mieszkanie

W tym roku Urząd Miasta w Szczecinie podjął decyzję o anulowaniu dotychczasowej listy chętnych do wynajęcia mieszkania komunalnego. Było w niej 16 tysięcy osób. Na lokal trzeba było czekać... 15 lat.

Lista nie była weryfikowana od lat 90. Wiele osób na niej zapisanych kupiło własne mieszkania lub wyjechało ze Szczecina. Anulowanie i utworzenie na nowo listy, według założeń urzędników, ma pokazać, jak duże jest zapotrzebowanie na mieszkania komunalne w Szczecinie.

500 lokali trafi w ręce nowych najemców w 2013 roku. Będą przyznawane po sprawdzeniu, czy osobie, która o nie się ubiega, należy się mieszkanie od miasta. Kolejność złożenia wniosku nie ma znaczenia. Decydująca będzie wysokość dochodów, liczba domowników i brak własnego mieszkania. W przypadku większej liczby osób w podobnej sytuacji życiowej - zorganizowane zostanie losowanie. Dodatkowo w kolejnych miesiącach zarząd budynków będzie przekazywał kolejne mieszkania, które zwalniane są przez osoby tracące do nich prawo.

Nowy nabór na mieszkania od miasta w Szczecinie ruszy najwcześniej za 2 lata.