Najsłynniejsza polska sosna, która ma pół tysiąca lat i rośnie na szczycie Sokolicy w Pieninach, znowu jest uszkodzona. Poprzednia taka sytuacja miała miejsce w 2018 r. podczas akcji ratowniczej.

"W ostatnich dniach odłamała się dolna gałąź konaru sosny na Sokolicy, który pozostał po uszkodzeniu z 2018 r. Gałąź złamała się prawdopodobnie pod wpływem silnego wiatru" - podał Pieniński Park Narodowy w komunikacie. "Wraz z zespołem naukowców pracujących przy poprzednich badaniach sosny ocenimy jej stan i jeżeli będzie to możliwe podejmiemy kroki w celu zabezpieczenia drzewa" - podkreślono. 

Reliktowa sosna z Sokolicy jest obiektem podziwianym przez rzesze turystów. Widnieje na niemal każdej widokówce z Pienin. 

We wrześniu 2018 r. sosna z Sokolicy została po raz pierwszy poważnie uszkodzona przez silny podmuch wywołany przez wirnik śmigłowca TOPR podczas akcji ratowniczej.

Odłamana w 2018 r. gałąź została poddana baniom dendrologicznym i po konserwacji ostatecznie znalazła się na wystawie w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku.