10,8 tys. odbiorców w województwie świętokrzyskim zostało pozbawionych dostaw energii elektrycznej - wynika z informacji oddziałów PGE Dystrybucja. Awarie spowodowane są przez intensywne opady śniegu.

10,8 tys. odbiorców w województwie świętokrzyskim zostało pozbawionych dostaw energii elektrycznej - wynika z informacji oddziałów PGE Dystrybucja. Awarie spowodowane są przez intensywne opady śniegu.
Oblodzony słup elektryczny (zdjęcie ilustracyjne) /Michał Dukaczewski /RMF FM

W zachodniej i centralnej części województwa świętokrzyskiego bez prądu pozostaje 5800 odbiorców - informuje Anna Szcześniak ze skarżyskiego oddziału PGE Dystrybucja. Awarie dotyczą przede wszystkim linii średniego napięcia i są spowodowane warunkami pogodowymi. Od wczesnych godzin rannych w regionie występują ciągłe, miejscami intensywne opady śniegu.

Awarie odnotowano m.in. w powiatach kieleckim, jędrzejowskim, pińczowskim i kazimierskim.

Podobne problemy występują także we wschodniej części regionu (dawne woj. tarnobrzeskie), gdzie energii elektrycznej po godzinie 14. nie miało ok. 5 tys. odbiorców. Nie działa około 138 stacji transformatorowych z powodu uszkodzenia ośmiu linii wysokiego napięcia w okolicach Staszowa i Klimontowa - powiedział Łukasz Boczar z rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja.

Oznacza to, że łącznie na terenie Świętokrzyskiego bez prądu pozostaje 10,8 tys. odbiorców.

Sytuacja na drogach w regionie

W związku z opadami śniegu na drogach krajowych i wojewódzkich nie było poważniejszych utrudnień. Nawierzchnie były mokre, ale drogowcy zalecają ostrożność.

Na drogach krajowych, w zależności od potrzeb, pracuje 15 pługosolarek i pługopiaskarek - na terenie całego województwa. Dodatkowy sprzęt wyjechał także na drogi ekspresowe S7 i S74 - poinformowała rzecznik kieleckiego oddziału GDDKiA Małgorzata Pawelec.

Najtrudniejsza sytuacja występowała miejscami na drogach lokalnych i gminnych. Niektóre odcinki pokryte są cienką warstwą śniegu oraz błota pośniegowego.

Według prognoz opady śniegu mogą występować także w nocy z poniedziałku na wtorek. Miejscami, w wyżej położonych częściach województwa świętokrzyskiego, grubość pokrywy śnieżnej może dojść do 5 cm.

(pj)