Busy przewożące osoby niepełnosprawne nie będą musiały płacić za drogi tak jak ciężarówki - zapowiada minister transportu Sławomir Nowak. Zostaną zwolnione z opłat w systemie viaTOLL, jako samochody specjalnego przeznaczenia. To efekt interwencji reporterów RMF FM.

Sławomir Nowak obiecuje, że busy przewożące osoby niepełnosprawne trafią do nowego rejestru.

Zostanie przygotowany specjalny system, do którego trzeba będzie się zgłosić, że ma się samochód specjalnego przeznaczenia. Trzeba mieć ten samochód, czyli naprawdę przewozić niepełnosprawnych. Tym także będzie zajmowała się komisja. Poza tym będzie kontrolowała, żeby nie było nadużyć - mówi minister transportu.

Najważniejsze, że ministerstwo dostrzegło problem i chce go rozwiązać - mówi z nieukrywaną radością Grzegorz Kurkowski z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie. Jego zdaniem, rejestr jest dobrym wyjściem z sytuacji.

To jest dobre rozwiązanie, dlatego że w tym rejestrze trzeba wykazać, że rzeczywiście te samochód jest wykorzystywany tylko i wyłącznie do przewozu osób niepełnosprawnych. U nas nie będzie problemów, bo tylko do takich celów samochód jest wykorzystywany. Ciszę się, że ktoś zauważył, że jest problem, że takie samochody miały płacić za drogi - argumentuje Kurkowski.

Po zarejestrowaniu w takim systemie, kierowcy busów nie będą już musieli płacić za drogi, tak jak ciężarówki. Minister nie chciał jedynie zdradzić, kiedy to rozwiązanie zostanie wprowadzone, ale znając tempo pracy tego urzędu, możliwe, że na nowe regulacje trzeba będzie poczekać wiele tygodni.

23 listopada na Gorącą Linię RMF FM dostaliśmy sygnał z Jędrzejowa w Świętokrzyskiem, że tamtejsze Warsztaty Terapii Zajęciowej mają busa na 15 miejsc, przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych i muszą opłacać system viaTOLL. Busem codziennie dowożeni są podopieczni na zajęcia i do domów. Korzystają z niego także jeżdżąc na turnusy rehabilitacyjne. Staramy się tak wyznaczać trasy, żeby te trasy omijać i nie płacić - mówił Grzegorz Kurkowski.

Na początku ministerstwo twierdziło, że odpłatność za korzystanie z dróg jest uzależniona od tonażu pojazdu, a nie przeznaczenia i rodzaju wykonywanej działalności. Nie ma więc podstaw do zwolnienia z opłat. Teraz, na szczęście, zmieniło zdanie.

Dziennikarz RMF FM Paweł Świąder zajmuje się błędami w systemie e-myta od pierwszych dni jego funkcjonowania. Wiele jego informacji powstało na podstawie zgłoszeń od właścicieli firm przewozowych i kierowców. Jeżeli wciąż zmagają się Państwo z tym systemem, czekamy na informację na Gorącą Linię RMF FM.

W każdej chwili możesz wysłać nam informację, zdjęcia lub film na Gorącą Linię RMF FM.

1. Wyślij informację SMS-em lub zdjęcia MMS-em na numer Gorącej Linii:


600 700 800

2. Możesz też wysłać zdjęcia i filmy e-mailem:


fakty@rmf.fm

3. Możesz skorzystać ze specjalnego formularza.