​Resort spraw wewnętrznych będzie certyfikował straże gminne. Czarę goryczy przelało stosowanie przez nie fotoradarów jako maszynek do zarabiania pieniędzy. Powstał spis warunków, które straże będą musiały spełnić, by uzyskać potwierdzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, że działają zgodnie z założeniami ustawy.

Przynajmniej na razie, certyfikacja jest dobrowolna. Wytworzy jednak straże gminne dwóch kategorii. Ma to zachęcać do poddania się ocenie resortu. Ta straż, która tego nie zrobi, przyzna, że nie realizuje zadań ustawy.

Wiceszef MSW Marcin Jabłoński twierdzi, że straże i strażnicy będą chcieli wypełnić warunki uzyskania certyfikatu, by poprawić wizerunek. Oni sami zauważają, że dotkliwe są dla nich te negatywne konsekwencje takiej działalności, że powstaje straż miejska jednoosobowa zajmująca się tylko fotoradarami - podkreśla w rozmowie z reporterem RMF FM.

Certyfikacja pozwoli też oceniać działalność strażników, także tych, którzy uzyskali już wcześniej certyfikaty, bo te potwierdzenia będzie można stracić.