Strażacy w Śląskiem nadal usuwają skutki wczorajszych burz, ktore przeszły nad częścią regionu. Dziś w tym województwie lokalnie przelotnie pada jeszcze deszcz. Tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami oraz burzami z gradem, które mogą wystąpić w siedmiu województwach.

Najwięcej pracy po wczorajszych nawałnicach na Śląsku strażacy mają w okolicach Raciborza. Po kilkadziesiąt interwencji jest w gminach Krzyżanowice i Kornowac. Tam służby pozwalają wypompowywać wodę z zalanych piwnic czy podwórek, a także usuwać błoto i muł naniesione przez wodę. 

Wszystkie zgłoszenia dotyczą wczorajszej nawałnicy, ale do niektórych miejsc strażacy docierają dopiero teraz. W regionie stany ostrzegawcze są przekroczone w dwóch miejscach: na Odrze w Raciborzu Miedoni oraz na Rudzie w Rudzie Kozielskiej. 

Ostrzeżenie dla 7 województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał po południu ostrzeżenia przed burzami oraz burzami z gradem w siedmiu województwach. Alerty pierwszego stopnia wystosowano dla województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, a także dla części województwa lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Z kolei alert przed samymi burzami obowiązuje w województwie podlaskim.

Burzom mogą towarzyszyć ulewy. W niektórych miejscach spadnie nawet 30 mm deszczu, a porywy wiatru osiągną prędkość do 70 km/h.