Sezon grzewczy w pełni, w RMF FM - wraz ze strażakami - ostrzegamy przed cichym zabójcą: czadem. "Cichym", bo go nie widać, nie słychać i nie czuć. Tylko w sobotę strażacy zanotowali aż 44 interwencje związane z tlenkiem węgla. Do szpitali trafiło 26 osób, jedna niestety zmarła. Od września - jak sprawdził reporter RMF FM Grzegorz Kwolek - czad zabił już 27 osób.

Jak uchronić się przed czadem? Najważniejsza rada strażaków: kupić czujkę wykrywającą tlenek węgla i zainstalować ją w miejscach, gdzie może dochodzić do niepełnego spalania, czyli w pobliżu kuchenki gazowej, piecyka czy w łazience obok piecyka podgrzewającego wodę, czyli tzw. junkersa.

Jak zaznacza w rozmowie z naszym dziennikarzem Karol Kierzkowski ze straży pożarnej, taką czujkę można kupić już za 60-80 zł, a producenci dają gwarancję jej prawidłowego funkcjonowania nawet przez 5-10 lat. Jak się policzy: (koszt czujki) nawet 100 zł przez okres pięciu lat to wychodzi mniej niż 5 groszy dziennie za nasze bezpieczeństwo - podkreśla Karol Kierzkowski.

Raz w roku sprawdzamy stan baterii. Ważne, żeby czujka była czysta, żeby była zainstalowana co najmniej półtora, dwa metry od źródła spalania, czyli od piecyka - wylicza. Jak dodaje: Jest takie przekonanie w Polakach: "im bliżej, tym lepiej" - niestety ten tlenek węgla unosi się dalej od piecyków, rozprzestrzenia się po całym domu.

Czujnik może ostrzec nas nie tylko przed czadem powstającym w naszym mieszkaniu, ale i tym, dobiegającym z mieszkania sąsiada. Ważne dla mieszkańców bloków, budynków wielorodzinnych: tlenek węgla przemieszcza się przez kanały wentylacyjne, czyli np. nasz sąsiad może mieć problem z piecykiem i zatruwa piętra powyżej - podkreśla Karol Kierzkowski. Często zdarza się tak, że emisja tlenku węgla z piecyka jest na pierwszym piętrze czy na parterze, a zatrute osoby są na piątym, szóstym i na jeszcze wyższych kondygnacjach - zaznacza.

Instalacja czujki ostrzegającej przed czadem to jednak nie wszystko: trzeba również wyeliminować źródła czadu - nieszczelne piece czy niesprawne instalacje kominowe.

Groźne mogą być także... bardzo szczelne okna. W mieszkaniu - jak zaznaczają strażacy - powinna być cały czas cyrkulacja powietrza.

(e)