​Władze Łodzi pokazały dziś nowe wizje Starego Rynku. Pojawią się na nim estetyczne kramy z miejscem na targ kwiatowy czy ekologiczny, a centralnym punktem będzie fontanna na poziomie płyty rynku.

Nawierzchnia zrewitalizowanego Starego Rynku będzie wyłożona jasnoszarym granitem, a wszystkie bariery architektoniczne zostaną usunięte - zapowiada Tomasz Piotrowski z łódzkiego magistratu. Natomiast w części najbliżej parku pojawi się pawilon usługowy, do którego zainspirowało nas nasze miasto partnerskie - Lyon. Będzie to pawilon wzorowany właśnie na francuskich rozwiązaniach. Chcemy, żeby pojawiły się tam puby i restauracje.

Od strony ulicy Nowomiejskiej pierzeja rynku zostanie zamknięta szpalerem drzew. Kształt i znaczenie Starego Rynku zostanie podkreślone czerwoną kostką, która zostanie ułożona na otaczających go ulicach i w podcieniach. Z kolei obok rynku - na ulicy Nowomiejskiej - powstaną nowe przystanki tramwajowe, a sam plac zostanie wyposażony w infrastrukturę potrzebną do organizacji imprez.

Szacowany koszt przebudowy to około 40 mln zł, wszystko powinno być gotowe w 2019 roku.

Rewitalizacji zostanie poddany także Park Staromiejski, który sąsiaduje ze Starym Rynkiem. Najważniejszym elementem tej odnowy będzie przywracanie pamięci o historii Łodzi.

W przestrzeni parku pojawią się ślady dawnej zabudowy, czyli wyznaczone alejkami ulice: Wolborska i Jerozolimska. Zostaną także zrekonstruowane dwie bramy, które kiedyś prowadziły na znajdujący się w tym miejscu targ Eljasza Karo.

Na przestrzeni pomiędzy ulicami Nowomiejską i Zachodnią pojawi się fontanna z podświetlanymi dyszami, aby uwypuklić rzekę Łódkę, która dzisiaj płynie ukryta w podziemnym kanale.

Obok dawnej krańcówki tramwajowej powstanie zielony amfiteatr, którego utworzenie umożliwia nachylenie terenu, a także skatepark. Pojawi się także drugi plac zabaw.

Zobacz wizualizacje

(łł)