Pasażerowie wykupili 43 tysiące biletów na pierwszy miesiąc kursowania pociągów Pendolino. W niedzielę o poranku na tory wyjedzie 9 z 20 kupionych składów tego typu. Odbiory pozostałych są opóźnione, bo producent nie dostarczył ich zgodnie z zamówieniem.

Pierwszy kurs Pendolino zaplanowany jest na niedzielę o godz. 6.03. Pociąg pojedzie z Krakowa do Warszawy. Jak dowiedział się nasz dziennikarz, właśnie na tej trasie sprzedano najwięcej biletów. Na drugim miejscu są połączenia z Warszawy do Wrocławia, a dopiero potem do Gdańska, gdzie zysk czasowy jest największy.

Co ciekawe, składy Pendolino mają największe obłożenie w pierwszym dniu kursowania, a połowa biletów została sprzedana w promocyjnej cenie 49 złotych.

PKP zapewnia, że Pendolino nie wyparło z rozkładu jazdy tańszych pociągów TLK , bo jest ich więcej niż teraz - dwa. To prawda, ale Pendolino zajęło miejsce składów TLK w szczytach przewozowych. Przykładowo - na trasie z Krakowa do Warszawy rano tanim pociągiem możemy pojechać tuż przed piątą. Potem do jedenastej mamy do dyspozycji tylko ekspresy i Pendolino. Tyle, ze bilet na TKL kosztuje 50 złotych, a na Pendolino bez promocji aż 120.

(mn)