Sąd zgodził się na trzymiesięczny areszt dla obywatela Gruzji i obywatelki Białorusi, podejrzanych o zatajenie zabójstwa 28-letniej Pauliny D., która zaginęła tydzień temu w Łodzi. Policja poinformowała też, że ma personalia mężczyzny, który jako ostatni był widziany z D. Istnieje podejrzenie, że może się on znajdować za granicą.

O postawieniu zarzutów 41-letniemu obywatelowi Gruzji i 44-letniej obywatelce Białorusi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania poinformował w sobotę. Tego samego dnia przekazał też informację o odnalezieniu zwłok, które - co potwierdziły wykonane w ostatnich godzinach badania DNA - należały do poszukiwanej od ubiegłej soboty 28-letniej kobiety.

W związku ze sprawą w niedzielę zarzuty niezawiadomienia o zbrodni zabójstwa mimo posiadania wiarygodnych informacji o niej oraz składania fałszywych zeznań usłyszał także trzeci zatrzymany - 38-letni Gruzin. Podejrzany jest również o poplecznictwo, a więc przestępstwo związane z podejmowaniem działań mających na celu uniknięcie przez sprawcę odpowiedzialności karnej- dodał Kopania.

Co ustalili śledczy?

Ustalenia prokuratury wskazują na to, że 28-latka została zamordowana w jednym z mieszkań w kamienicy przy ul. Żeromskiego w Łodzi. Na podstawie zabezpieczonych śladów i innych dowodów ustalono, że do zabójstwa doszło w godzinach przedpołudniowych w sobotę, a przed godz. 18 zwłoki - zapakowane w torbę i owinięte w folię - zostały przewiezione do lasku w okolicach Stawów Jana.

Ciało zostało odnalezione dopiero w piątek. W sobotę rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania podał, że "po wyglądzie zwłok, elementach ubrania i w oparciu o ustalenia dot. przebiegu zdarzeń stwierdzono z dużym prawdopodobieństwem, że są to zwłoki poszukiwanej od soboty młodej kobiety".

Kopania podał, że na zwłokach 28-latki stwierdzono rany kłute, które najprawdopodobniej doprowadziły do śmierci. Szczegóły będziemy mogli podać po przeprowadzeniu sekcji, która zaplanowana jest na poniedziałek. Bez wątpienia doszło do zbrodni zabójstwa - zaznaczył.

Kim są zatrzymani?

W związku z postępowaniem zatrzymane zostały trzy osoby: 44-letnia Białorusinka, która usłyszała zarzuty dot. niezawiadomienia o zbrodni zabójstwa, mimo posiadania wiarygodnych informacji o niej oraz składania fałszywych zeznań a także dwóch Gruzinów podejrzanych o niezawiadomienie o zabójstwie.

Według Kopani, nadal poszukiwany jest sprawca zbrodni. Jak podkreślił, nad sprawą pracuje kilku prokuratorów i grupa funkcjonariuszy policji, liczni biegli i technicy. Ze względu na dobro postępowania śledczy wstrzymują się od przekazywania bliższych informacji co do dokonanych ustaleń.

Z nieoficjalnych doniesień, przekazywanych przez media, wynika, że Paulina D. przed śmiercią była widziana w towarzystwie sześciu mężczyzn pochodzenia gruzińskiego. Prokuratura na razie nie komentuje tych informacji


(nm)