Piotr Rybak skazany za spalenie kukły Żyda odbędzie karę w areszcie domowym. Wrocławski sąd zgodził się na tę formę wykonania wyroku, o co wnioskował sam skazany.

Piotr Rybak skazany za spalenie kukły Żyda odbędzie karę w areszcie domowym. Wrocławski sąd zgodził się na tę formę wykonania wyroku, o co wnioskował sam skazany.
Piotr Rybak /Maciej Kulczyński /PAP

Wrocławski sąd okręgowy skazał Piotra Rybaka (prosi o podawanie swojego nazwiska) na karę 3 miesięcy więzienia bez zawieszenia.

Rybak złożył wniosek o możliwość odbycia kary 3 miesięcy pozbawienia wolności w areszcie domowym. Najpierw sędzia z wydziału penitencjarnego Sądu Okręgowego nie przychylił się do jego wniosku, ale Sąd Apelacyjny we Wrocławiu orzekł, że wniosek należy rozpatrzyć ponownie.

Dziś sędzia zdecydował, że Piotr Rybak odbędzie karę w warunkach aresztu domowego.

Sędzia przychylił się do naszego wniosku, a prokurator nie odniósł się do niego, nie był przeciwny. Zatem postanowienie podlega wykonaniu, nie ma już instancji, która mogłaby zmienić coś w tym postanowieniu - mówi Rafał Bałkowski, obrońca skazanego.

Dodał, że jego klient chce jak najszybciej rozpocząć wykonanie kary i zgłosi się jeszcze w piątek do firmy, która zakłada aresztowe opaski.

18 listopada 2015 r., podczas manifestacji przeciw imigrantom, którą na wrocławskim Rynku zorganizował m.in. Obóz Narodowo-Radykalny, Rybak spalił kukłę Żyda. Doniesienie do prokuratury złożył m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wrocławski magistrat przekazał policji nagranie z miejskiego monitoringu, który zarejestrował przebieg manifestacji.

Rybak w trakcie procesu wyjaśniał, że spalił kukłę symbolizującą konkretnego Żyda - amerykańskiego miliardera Georga Sorosa. W piątek po rozprawie w sądzie powtórzył to wyjaśnienie i dodał, że w jego ocenie Soros specjalnie sprowadza do Europy imigrantów, by wywołać kryzys.

(mpw)