Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w czerwcu, wygrałaby je koalicja PiS - Polska Razem - Prawica Rzeczypospolitej i Solidarna Polska z wynikiem 31 proc. – wynika z sondażu CBOS. Na drugim miejscu byłaby Platforma Obywatelska (25 proc.), a na trzecim ruch Pawła Kukiza -19 proc. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Do przekroczenia wyborczego progu niewiele zabrakło SLD, PSL i partii NowoczesnaPL, czyli komitetowi wyborczemu Ryszarda Petru (wszystkie ugrupowania po 4 proc) poparcia. Po 2 proc. głosów zyskały jeszcze: obecne ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego KORWiN oraz Ruch Narodowy; na Twój Ruch chce głosować 1 proc.

Zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 68 proc. dorosłych Polaków, o 2 punkty procentowe mniej niż w maju (między I a II turą wyborów), i 1 punkt procentowy więcej niż bezpośrednio po wyborach prezydenckich.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 11–17 czerwca 2015 roku na liczącej 1011 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

(mn)