Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica z poparciem na poziomie 29 proc. – wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Opinia24 dla RMF FM. Drugie miejsce zajęłaby Polska 2050 Szymona Hołowni (24 proc.).

Trzecie miejsce w badaniu przypadło Koalicji Obywatelskiej (20 proc.). Czwarta jest Lewica (9 proc.), która czuje na plecach oddech Konfederacji (8 proc.). Poniżej progu wyborczego znalazły się Koalicja Polska - PSL oraz Kukiz 15.

Sondaż pokazuje, że panowie częściej chcą głosować na Zjednoczoną Prawicę oraz Konfederację. Panie natomiast chętniej widziałyby w Sejmie Polskę 2050 Szymona Hołowni, Koalicję Obywatelską oraz Lewicę. 

Kogo popierają młodzi, a kogo seniorzy?

Ogromne zróżnicowanie preferencji politycznych widoczne jest w grupach wiekowych. Na Zjednoczoną Prawicę wyraźnie chętniej chciałyby zagłosować osoby powyżej 54. roku życia. Odwrotnie jest wśród zwolenników ugrupowania Polska 2050 Szymona Hołowni - tutaj prym wiodą osoby w wieku do 54 lat.

Koalicję Obywatelską popierają przedstawiciele różnych grup wiekowych, choć więcej jej zwolenników widać wśród  osób w wieku powyżej 34 lat. Lewicę i Konfederację łączy jedno - wiek potencjalnych wyborców. Formacje te chętniej wybierają osoby młodsze w przedziale wiekowym 18-34 lata.

Kto ma najwyższe poparcie w miastach, a kto na wsi?

Sympatie polityczne różnicuje miejsce zamieszkania. Im mniejsza miejscowość, tym więcej zwolenników posiada Zjednoczona Prawica. Podobna zależność, choć w daleko mniejszej skali, cechuje także Koalicję Polską - PSL oraz ruch Kukiz’15.

Dokładnie odwrotnie jest w przypadku sympatyków dużych partii opozycyjnych - w większych miejscowościach wzrasta liczba chętnych do zagłosowania na Polskę 2050 Szymona Hołowni, Koalicję Obywatelską i Lewicę. 

Osoby, które stwierdziły, że nie chcą brać udziału w wyborach parlamentarnych lub nie wiedzą, na jaką formację zagłosować odpowiedziały na pytanie, która z partii ma program najbliższy ich poglądom. Blisko 60 proc. tej grupy konsekwentnie odmówiło wskazania jakiejkolwiek ugrupowania, ale pozostali zdecydowali się jednak na wybór. Na podium znalazły się Zjednoczona Prawica (15 proc.), Polska 2050 Szymona Hołowni (10 proc.) oraz Koalicja Obywatelska (6 proc.).

Badanie telefoniczne CATI zostało wykonane przez agencję badawczą Opinia24 dla RMF FM w dniach 1-7.03.2021 na reprezentatywnej, losowej, ogólnopolskiej próbie liczącej N=3007 osób.