Meteorolodzy ostrzegają przed dużymi opadami śniegu na wschodzie kraju - głównie na Lubelszczyźnie, Podlasiu i na Mazowszu. Tam może spaść kilkanaście centymetrów śniegu. Tak ma być do sobotniego poranka.

Meteorolodzy ostrzegają przed dużymi opadami śniegu na wschodzie kraju - głównie na Lubelszczyźnie, Podlasiu i na Mazowszu. Tam może spaść kilkanaście centymetrów śniegu. Tak ma być do sobotniego poranka.
W sobotę miejscami popada i możemy spodziewać się przyrostu śniegu o 5 centymetrów (zdj. ilustracyjne) /Marijan Murat /PAP/EPA

Romuald Kłosowski, RMF FM: Mam nadzieję, że usłyszę od pani: szykuje nam się ciepły weekend pełen słońca…

Katarzyna Bednarek, dyżurna synoptyczka IMiGW: Ciepła raczej nie możemy się spodziewać. Temperatura w całym kraju spadnie poniżej zera. Już w noc z piątku na sobotę spore opady śniegu; miejscami na wchodzie Polski i na Dolnym Śląsku umiarkowanych opadów śniegu i tam pokrywa śnieżna wyniesie około 10 centymetrów.

Ten śnieg się utrzyma przez cały weekend? Będzie jeszcze padać?

W sobotę miejscami popada i możemy spodziewać się przyrostu śniegu o 5 centymetrów. Od niedzieli opady śniegu będą mniejsze, choć temperatura wciąż będzie się utrzymywać i śnieg nie będzie topniał.

W takim razie chyba ulepimy bałwana.

Jeśli nie będzie padał świeży śnieg, to z takiego zleżałego śniegu bałwan już nie będzie przyjemny.

A marchewka się chociaż utrzyma w tym śniegu? Nawiązuję teraz do mrozu.


W noc z piątku na sobotę temperatura spadnie do -8 stopni na północnym-wschodzie. Na przeważającym obszarze Polski będzie w nocy od -7 do -4 stopni Celsjusza. Sobota także chłodna – od -4 stopni na północy do zera na zachodnim wybrzeżu. Kolejna noc będzie chłodniejsza: na Podlasiu nawet do -13 stopni Celsjusza. W niedzielę nadal chłodno – od -5 stopni do -1 stopnia Celsjusza.

Kolejny tydzień to początek zimowych ferii dla uczniów z pięciu województw. Pogoda ich rozpieści?


Miejscami wystąpi zachmurzenie, a z chmur będzie padał śnieg, ale będą większe przejaśnienia i w wielu miejscach pokaże się słońce. Wciąż będą jednak zimne noce, minimalne temperatury od -14 stopni na Suwalszczyźnie do -6 stopni Celsjusza na południu Polski. W ciągu dnia także ujemne temperatury.

W ferie jechać w śnieżne góry czy nad ciepłe morze?


Teraz na Kasprowym jest 50 centymetrów śniegu, ale w Zakopanem tylko 5 centymetrów. Dużej ilości śniegu możemy spodziewać się tylko w wysokich górach. Tam na pewno będzie można jeździć na nartach, a ujemna temperatura będzie sprzyjać szaleństwu. Ale niżej będą wyłącznie słabe opady, co miejscami da cienką warstwę śniegu.

A może chociaż ciepłe morze?

Na północy temperatury też będą ujemne, także morze też nie będzie ciepłe.

Czyli uczniowie z Wielkopolski, Małopolski, województwa kujawsko-pomorskiego czy lubuskiego – najlepiej niech zostaną w domu?

Średnie temperatury od-8 stopni Celsjusza w nocy do -4 w dzień, a poniedziałek i wtorek powinien być słoneczny, w Małopolsce – okresami opady śniegu. Początek nowego tygodnia będzie najpogodniejszy. Od środy kolejne opady.