Dla siedmiu województw IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Poziom wody w rzekach może przekroczyć stany ostrzegawcze w części Mazowsza, w woj. łódzkim i dolnośląskim oraz na granicy woj. śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

Do tej pory najtrudniejsza sytuacja była w Płocku, gdzie podtopione były najniżej położone dzielnice.

Jak informuje reporter RMF FM Paweł Balinowski, sytuacja w tej chwili jest stabilna, choć poziom Wisły na wodowskazach przed miastem, przekracza stany alarmowe. 

W Wyszogrodzie wynosi 599 cm, czyli 49 powyżej stanu alarmowego, a w Kępie Polskiej 513 cm, czyli 13 cm ponad stan alarmu - od niedzieli wieczorem przybyło tam 3 cm wody.

Akcja kruszenia zatoru lodowego o długości ok. 7 km, trwa w środkowym biegu Wisły, na Zbiorniku Włocławskim, w rejonie Woli Brwileńskiej pod Płockiem.

Jak podały Wody Polskie, do akcji dołączyć mają dwa lodołamacze, które dopłyną z Gdańska.

Akcja lodołamania w środkowym biegu Wisły może potrwać kilka tygodni.  

W Płocku wciąż obowiązuje ogłoszony 8 lutego alarm przeciwpowodziowy. 

Utrzymany jest też alarm przeciwpowodziowy ogłoszony 10 lutego w siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.

Na Śląsku i Opolszczyźnie przekroczone stany ostrzegawcze

Na Śląsku stany ostrzegawcze przekroczone są w czterech miejscach.

W dwóch punktach na Brynicy, niedaleko Tarnowskich Gór. 

Jak informuje reporter RMF FM Marcin Buczek podobna sytuacja jest na Warcie za Częstochową i na Pszczynce w Mizerowie - Borkach.

Ostrzeżenie o roztopach wydały już służby kryzysowe wojewody śląskiego.

Na Opolszczyźnie stany ostrzegawcze przekroczone są w pięciu miejscach. 

Przybywa wody w rzekach Dolnego Śląska

Jak informuje reporter RMF FM Marek Wiosło niepokoi sytuacja na dwóch rzekach Dolnego Śląska, chodzi o Ślęzę i Widawę. 

Obie rzeki wpadają do Odry w okolicach Wrocławia i na obu brakuje tylko 20 cm do poziomu stanu alarmowego. Stan ostrzegawczy także na rzece Kaczawa, przepływającej przez Legnicę.

Nieznacznie ale cały czas podnosi się także poziom Odry. W Głogowie obowiązuje stan ostrzegawczy. Stan alarmowy o kilkanaście centymetrów przekroczony jest na rzece Orla w Korzeńsku.

ROŚNIE TEMPERATURA - ROŚNIE POZIOM WODY W RZEKACH

Alertem objęte są też niektóre zlewnie na granicach woj. świętokrzyskiego, opolskiego, wielkopolskiego, czy śląskiego.

Po intensywnych opadach śniegu i ujemnych temperaturach od kilku dni w Polsce trwa odwilż. W najbliższych dniach prognozowane są wysokie, nawet dwustopniowe temperatury.