Mariusz N., który w grudniu pod Otwockiem śmiertelnie potrącił 13-letniego Patryka i uciekł z miejsca zdarzenia, został zatrzymany we Francji - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Mężczyzna będzie odpowiadał przed polskim sądem. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Mężczyznę zatrzymali francuscy policjanci w miejscowości Isola, czyli w jednym z kurortów alpejskich. Doszło do tego zaraz po otrzymaniu - wydanego dziś przez sąd w Warszawie - Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Szybka akcja francuskich funkcjonariuszy była możliwa, bo jakiś czas temu dowiedzieli się od polskich polskich policjantów, gdzie ścigany najpewniej przebywa. Te informacje udało się zdobyć w trakcie śledztwa prowadzonego w naszym kraju.

Grozi mu do 12 lat więzienia

Mężczyzna trafił do aresztu. Teraz rozpoczyna się procedura ekstradycyjna. Trwa tłumaczenie na język francuski prokuratorskich dokumentów ze śledztwa przeciwko Mariuszowi N. Kiedy tylko dokumenty śledczych trafią do francuskiego wymiaru sprawiedliwości, mężczyzna zostanie niezwłocznie przetransportowany do Polski. W naszym kraju odpowie za spowodowanie śmiertelnego wypadku, nieudzielenie pomocy chłopcu, którego potrącił, a także za ucieczkę z miejsca zdarzenia. Grozi mu za to 12 lat więzienia, a także dożywotnie odebranie prawa jazdy.

Potrącił chłopca i nie udzielił mu pomocy

Do tragedii doszło 11 grudnia w Czarnówce pod Otwockiem, gdy chłopiec ze swoją 16-letnią siostrą wracał poboczem drogi ze szkoły do domu. Kierowca prowadzący rozpędzony samochód osobowy potrącił 13-latka, nie zatrzymał się i nie udzielił mu pomocy. Dziewczynie nic się nie stało.

Policja odnalazła i przeprowadziła oględziny samochodu, który mężczyzna porzucił, zacierając ślady. Przesłuchana w charakterze świadka została jego żona - właścicielka auta.

Z informacji śledczych wynika, że mężczyzna w przeszłości został skazany za podobne przestępstwo. W 2002 roku potrącił człowieka i uciekł z miejsca wypadku. Sąd skazał go na karę dwóch lat i sześciu miesięcy więzienia, nawiązkę 5 tys. zł na rzecz rodziny zmarłego oraz nawiązkę na rzecz organizacji społecznej w kwocie 3 tys. zł. Otrzymał również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 5 lat.

(mal)