W woj. świętokrzyskim w związku z intensywnymi opadami deszczu obowiązuje 11 alarmów i 14 pogotowi przeciwpowodziowych. Służby przygotowują się do nadejścia fali wezbraniowej na Wiśle, która przekroczyła stany alarmowe na wszystkich wodowskazach. W pogotowiu są również służby na Lubelszczyźnie. Poziom wody w Wiśle w Lubelskiem przekroczył w niedzielę stany alarmowe w Annopolu i Puławach. W nadwiślańskich powiatach obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Sytuacja jest monitorowana.

Jak poinformował w niedzielę rano dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Józef Białogoński, obecnie w Sandomierzu poziom Wisły wynosi 710 cm, co oznacza, że stan alarmowy został przekroczony o metr.

Na Wiśle, patrząc wstecz w stronę Krakowa, już powoli woda opada i te stany się zmieniają. U nas kulminacja idzie w stronę Puław. Zagrożenia, żeby coś wylało, na razie nie ma - powiedział Białogoński dodając, że w razie potrzeby w pomoc zaangażowanych będzie ok. 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Podkarpackie: Walka z podtopieniami. 240 interwencji straży pożarnej

Blisko 240 interwencji straży pożarnej związanych z podtopieniami zanotowano ostatniej doby na Podkarpaciu. Strażacy m.in. wypompowują wodę z podtopionych budynków i monitorują wały przeciwpowodziowe. Przez biegnący w regionie odcinek Wisły przechodzi fala wezbraniowa. czytaj więcej

Zaznaczył, że obecnie w regionie alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w 25 gminach w powiatach buskim, staszowskim, kazimierskim, sandomierskim i opatowskim.

Z informacji z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach wynika, że minionej nocy strażacy odnotowali kilka nowych zdarzeń - m.in. w powiecie opatowskim, gdzie poprawiano przesiąkający wał. Ponadto służby kontrolują pozostałe wały przeciwpowodziowe, m.in. w Zawichoście i Sandomierzu.

Według prognoz synoptyków w woj. świętokrzyskim w niedzielę koło południa mogą pojawić się gwałtowne burze i przelotne opady. W całym regionie temperatura przekroczy 20 st. Celsjusza.

Lubelskie: Wzrasta poziom wody w Wiśle

Przez Lubelszczyznę przepływa fala wezbraniowa na Wiśle spowodowana silnymi opadami na południu Polski. W niedzielę Wisła w Annopolu przekroczyła stan alarmowy o jeden metr, a w niżej położnych Puławach o 15 cm. Natomiast w Dęblinie przekroczony został stan ostrzegawczy o 53 cm.

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Nie ma w tej chwili zagrożeń, nie musimy podejmować interwencji - powiedział oficer dyżurny ze stanowiska koordynacji w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

W nadwiślańskich powiatach woj. lubelskiego - opolskim, kraśnickim, puławskim - obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, które ogłosił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Na terenie miasta Puławy obowiązuje natomiast alarm przeciwpowodziowy ogłoszony przez prezydenta Puław Pawła Maja. W specjalnym komunikacie - zamieszczonym m.in. na stronie internetowej urzędu - prezydent prosi mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i całkowite ograniczenie przebywania na terenach zagrożonych powodzią.

Spodziewana max wysokość wody 1,3 m powyżej stanu alarmowego. Wały patrolowane na bieżąco - pisał Czarnek na Twitterze.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poziom Wisły w Annopolu w poniedziałek ma się już obniżyć i przekraczać stan alarmowy o 15 cm. Wzrośnie natomiast w Puławach o ok. 85 cm powyżej stanu alarmowego i w Dęblinie - o ok. pół metra powyżej stanu alarmowego.

Opracowanie: