66 pociągów nie wyjedzie dziś na trasy w województwie śląskim. To skutki trwającego już ponad tydzień zamieszania na torach, związanego z przejęciem połączeń przez Koleje Śląskie.

Sławków - Sosnowiec to jedna z tras, gdzie pociągów dziś nie będzie. W sumie na trasie zniknęło kilkanaście połączeń. Zamiast pociągów pasażerów na tej trasie wożą wynajęte autobusy. Odjeżdżają sprzed dworca głównego w Sosnowcu i jadą przed dworzec w Sławkowie.

Trzeba uważnie śledzić rozkład jazdy, żeby się dowiedzieć kiedy i jakie pociągi odjeżdżają i ile mają opóźnienia - usłyszał od jednego z pasażerów na dworcu w Sosnowcu nasz reporter Marcin Buczek.

Na tablicy jest informacja, że do Sławkowa jeżdżą dziś autobusy, ale trzeba już zgadywać, z którego przystanku. A to oznacza nerwowe bieganie pod schodach. Trzeba też wcześniej wchodzić z domów. Trasy autobusowe są dłuższe, są korki, a to oznacza dłuższą podróż o ok. godzinę. 

Podobnie jest także w innych rejonach województwa śląskiego: między Bielskiem a Wadowicami, Rybnikiem, Wodzisławiem i Pszczyna, czy Częstochową i Lublińcem. Dobra wiadomość jest taka jest taka, że dziś wraca połączenie Katowice-Imielin.

Półtoragodzinne opóźnienia pociągów

Średnio pociągi spóźniają się dziś w województwie śląskim o 10 minut. Powodem jest nie tylko nowy rozkład jazdy. Rano między Krzepicami a Tarnowskim Górami wykoleiła się drezyna. Ruch tam przywrócono, ale jeden z pociągów na tej trasie miał półtorej godziny opóźnienia.

Nadal są utrudnienia między Bytomiem a Zabrzem. Tam utknął na torach pociąg towarowy. Składy w tym miejscu jeżdżą tylko jednym torem. Dwa pociągi relacji Katowice-Lubliniec zostały całkowicie odwołane.