Woda w całym Pasłęku w Warmińsko-Mazurskiem nie nadaje się do spożycia - informuje reporter RMF FM Piotr Bułakowski. Wykryto w niej groźne bakterie coli. Może to być skutek ostatnich ulew. Problem z wodą mają również mieszkańcy gminy Wieliczki we wschodniej części województwa.

Przez skażenie w 12-tysięcznym Pasłęku cierpią także mieszkańcy 14 okolicznych wsi. Tam również obowiązuje zakaz spożywania wody. Problem łącznie dotyczy ponad 15 tysięcy osób.

Wody nie można  pić, a także używać jej do - na przykład - mycia zębów. Można umyć się w takiej wodzie, ale dopiero po przegotowaniu.

W trybie pilnym władze miasta opracowują teraz alternatywny system dostarczania wody. Wszyscy ci, którzy mają beczkowozy, proszeni są także o ich udostępnienie.

Pięć takich pojazdów jeszcze dziś ma stanąć na ulicach Pasłęka.

Skażenie także w gminie Wieliczki

Woda skażona jest także w gminie Wieliczki w powiecie oleckim. Zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z 19 września, woda z wodociągu Niedźwiedzkie nie nadaje się do spożycia. Stwierdzono w niej obecność bakterii grupy coli.

Wodociąg Niedźwiedzkie dostarcza wodę do 11 miejscowości: Niedźwiedzkie, Wieliczki, Wilkasy, Sobole, Małe Olecko, Nowy Młyn, Cimochy, Cimoszki, Szeszki, Starosty, Lipkowo.

(adap)