W 25 śląskich szkołach złamane zostało prawo nauczycieli do wyboru podręczników. Z kontroli kuratorium wynika, że dyrektorzy placówek zobowiązali się w kilkuletnich umowach z wydawnictwami do korzystania z ich książek w zamian za prezenty, np. sprzęt komputerowy.

Na razie kuratorium zobowiązało dyrektorów szkół, w których łamano przepisy do natychmiastowego rozwiązania umów z wydawnictwami. Kontrole wciąż jednak trwają i dopiero po ich zakończeniu cała dokumentacja zostanie przekazana prokuraturze bądź policji.

Do tej pory kuratorium sprawdziło umowy w 68 szkołach. Tam, gdzie potwierdzono nieprawidłowości, kontrolerzy wrócą jeszcze przed końcem roku szkolnego. Będą chcieli sprawdzić, czy dyrektorzy na pewno rozwiązali umowy dotyczące podręczników.

W pozostałych placówkach kontrolerzy też znaleźli dokumenty potwierdzające otrzymywanie przez szkoły prezentów od wydawnictw w zamian za wybór ich podręczników. Były to jednak faktury czy umowy na 1 rok. W tych przypadkach nie możemy stwierdzić, czy łamana była ustawa o systemie oświaty. Cała dokumentacja zostanie przekazana odpowiednim służbom - tłumaczyła rzeczniczka kuratorium Anna Wietrzyk.