"Sprawa była wyjaśniana 15 lat temu. To nie ma nic wspólnego z tym co robi Prawo i Sprawiedliwość, imputując Ślązakom nielojalność wobec naszego kraju. To zupełnie nieuprawnione porównanie" - tak Radosław Sikorski odniósł się do apelu Adama Hofmana z PiS, by szef MSZ wycofał się ze swoich słów z 1996 r.

W 1996 roku w "Foreign Affairs" minister Sikorski powiedział, napisał, podpisał się pod tym: "Polskę byłoby łatwiej reformować, gdyby można było zrezygnować z jej wyeksploatowanych regionów przemysłowych, takich jak Śląsk". To jest zdanie pana ministra Sikorskiego - podkreślił Hofman na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał PiS oczekuje od Sikorskiego - obecnie kluczowego polityka PO - wycofania się z tych słów i przeproszenia za nie. Według Hofmana, jeśli Sikorski przygotowuje program Platformy Obywatelskiej na wybory, to "jego poglądy staną się poglądami PO". Pytany, czy i jakie kroki zamierza podjąć PiS, jeśli przeprosin nie będzie, odpowiedział: Jeśli nie będzie przeprosin, to uznamy, że jest to zdanie całej Platformy Obywatelskiej.

Sikorski: Odsyłam do mojego oryginalnego tekstu

Podczas konferencji prasowej Sikorski podkreślał, że sprawa była wyjaśniana 15 lat temu. Jak zaznaczył jego słowa zostały źle odczytane. Kieruję do oryginalnego artykułu po angielsku. Użyłem tam warunkowej figury retorycznej dla porównania transformacji Polski i Czech - podkreślił.