Nie zapadły żadne decyzje w sprawie wyeksponowania portretów prezydenta Bronisława Komorowskiego w polskich placówkach dyplomatycznych - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

O to, jak będzie wyglądał portret Komorowskiego, ile będzie kosztowało całe przedsięwzięcie, kto będzie je realizował, kiedy i w ilu placówkach dyplomatycznych pojawi się wizerunek nowego prezydenta, pytał ministra poseł Lewicy Jacek Kowalik.

Żadne decyzje w tym zakresie nie zapadły, a więc tym bardziej nie ma żadnych zakupów, ani nawet teoretycznej możliwości zakupu - odpowiedział Sikorski.

Minister zwrócił uwagę, że portrety wcześniejszych prezydentów były eksponowane w polskich ambasadach i konsulatach. Podkreślił, że jest to powszechnie stosowana praktyka, nie tylko w polskich placówkach, ale w wielu innych demokratycznych krajach.

Zainicjowaliśmy proces możliwych uzgodnień z odpowiednimi kancelariami. Te uzgodnienia są na bardzo wczesnym etapie i ich wynik nie jest przesądzony - mówił. Jego zdaniem, klimat rozmowy o tej sprawie powinien być taki, że ustanawia się "normalne, demokratyczne, europejskie standardy".