Policja dostała polecenie skutecznego działania w związku ze zbliżającym się terminem wyjścia z więzienia pedofila Mariusza Trynkiewicza – twierdzi szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Minister liczy, że Trynkiewicz zostanie objęty przepisami ustawy dotyczącej izolacji niebezpiecznych przestępców już po odbyciu przez nich kary. Ustawa ta wejdzie w życie 22 stycznia.

Prawdopodobnie uda się w terminie (...) wprowadzić rozwiązania prawne z mocą obowiązującą; natomiast jeżeli chodzi o policję, (to) dostała w tej sprawie polecenie skutecznego działania, skutecznego działania w tym sensie, że to jest nie tylko ochrona innych ludzi przed niebezpiecznymi przestępcami, ale także niebezpiecznych przestępców przed linczem i jestem przekonany, że z tego zadania będzie w stanie się wywiązać - powiedział Sienkiewicz.  

Minister podkreślił, że policja ma obowiązek zapobiegania przestępstwom, a nie tylko ich ścigania i - jak mówił - w tym kontekście będzie podejmować działania.

Jestem przekonany, że policja da radę i zdąży się przygotować do tego - dodał szef MSW.

Przyznał, że nie wie, czy w przypadku Trynkiewicza będzie czas na przeprowadzenie całej, przewidzianej ustawą, procedury związanej z izolacją najgroźniejszych przestępców (np. zgodę na nią musi wyrazić sąd). Nie wiem, czy (sąd) zdąży, nie znam się na tym - powiedział.  

Ustawa dotycząca izolacji przestępców, podpisana przez prezydenta 13 grudnia, została opublikowana dopiero 7 stycznia. Zwłoka ta może spowodować, że niektóre osoby, których przepisy dotyczą, zdążą wyjść na wolność. Może to dotyczyć Mariusza Trynkiewicza - pedofila, który w 1989 roku został skazany na karę śmierci za zabójstwo czterech chłopców. W lutym wychodzi on z więzienia.

Wczoraj premier Donald Tusk przekonywał, że data publikacji ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami była prawidłowa i w niczym nie zagraża skuteczności stosowania nowej regulacji.

(mpw)