„Nie ma powodu, aby traktować Kraków jako miejsce szczególnie narażone na przestępczość” – oświadczył minister Bartłomiej Sienkiewicz. Szef MSW zapowiedział, że od listopada ulice miasta będą patrolować młodzi funkcjonariusze przechodzący pierwszą, próbną służbę. "To oznacza zwiększenie liczby policjantów na ulicach, w zależności od miesiąca, od 50 nawet do 100 osób" - sprecyzował.

Sienkiewicz stwierdził, że głównym problemem stolicy Małopolski nie jest duża liczba przestępstw, ale naruszone przez bulwersujące incydenty poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Kraków ma problem z przestępczością bardzo specyficznej grupy osób, przestępczością ludzi podszywających się pod kibiców, którzy są zwykłymi bandytami, ale to jest margines tego, co się dzieje w mieście - ocenił. Dodał, że patrząc na działania policji, jest przekonany o tym, że funkcjonariusze dadzą sobie radę.

Chcemy do końca tego roku wyeliminować wszelkie wakaty policyjne na terenie miasta - poinformował szef MSW. Liczymy się z tym, że będzie to ok. 170 policjantów, którzy w przyszłym roku będą mogli zacząć służb - dodał. Zdradził też, że rozpoczęto starania o unijne fundusze na nowoczesne centrum monitoringu. Miałby on objąć swoim zasięgiem całe miasto.