Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili grupę pedofili. Na terenie kilku województw zatrzymali siedmiu mężczyzn podejrzewanych o kontakty z dziećmi. Nawiązywali je z nieletnimi w internecie. Jeden z zatrzymanych mieszkał na stałe w Wielkiej Brytanii - do Polski przyjechał na święta. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, wszyscy usłyszeli już zarzuty.

Policjanci poznańskiego CBŚP ustalili, że sprawcy wyszukiwali swoje ofiary za pośrednictwem forów internetowych i portali społecznościowych. Ich użytkownikami byli głównie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

Zatrzymani nakłaniali dzieci do rozbierania się i "wykonywania czynności o charakterze seksualnym" przed kamerkami internetowymi.

Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyźni wymieniali się później nagraniami - m.in. przesyłając je sobie na pocztę elektroniczną.

Do zatrzymań doszło na terenie województw: lubelskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego i śląskiego.

Podczas przeszukań mieszkań zatrzymanych, policjanci znaleźli i zabezpieczyli komputery, dyski przenośne, płyty CD oraz DVD zawierające treści pedofilskie.

Przypomnijmy, że policjanci CBŚP z Poznania zajęli się sprawą pod koniec 2014 roku. Ustalili, że w przestępczy proceder zaangażowani są mieszkańcy siedmiu województw w kraju, a także Norwegii i Irlandii. 

Do pierwszych zatrzymań doszło w drugiej połowie 2014 roku. Wtedy to w ręce funkcjonariuszy wpadło dwóch mężczyzn, mieszkańców województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego. Do kolejnych zatrzymań doszło w roku 2015. Wśród sprawców był nieletni, którego sprawą zajął się sąd rodzinny i nieletnich. 

Łącznie w sprawie zatrzymano 22 podejrzanych, którzy zostali tymczasowo aresztowani.

(mal)