Znani mieszkańcy to dla miast „dźwignia handlu”. Jeśli oficjalnie i publicznie mówią o swoich miejscowościach. Dziś 75. urodziny Seweryna Krajewskiego. Sprawdziliśmy, czy jego rodzinna Nowa Sól ma korzyści z bycia pierwszym miastem lidera „Czerwonych Gitar”.

3 stycznia 1947 rok. To data urodzenia Seweryna Krajewskiego. Chyba każdy z nas zna takie hity, jak "Takie ładne oczy", "Tak bardzo się starałem" czy - wspominane kilka dni temu - "Dzień jeden w roku". Aż tak powszechną wiedzą nie jest już raczej fakt urodzenia Seweryna Krajewskiego w Nowej Soli (powiat nowosolski, woj. lubuskie).

Co ludzie powiedzą?

Nowa Sól nie miała okazji skorzystać z rozpoznawalności Krajewskiego. Były prezydent Nowej Soli, a obecny senator, Wadim Tyszkiewicz próbował kontaktować się z liderem "Czerwonych Gitar" kilka razy. Bez skutku. Nie udało się doprowadzić do odciśnięcia dłoni przez rockmana w powstającej w 2008 roku w Nowej Soli Alei Gwiazd.

Cytat

Seweryn Krajewski tu się urodził, ale jakimś sentymentem do miasta nie pałał. Wyjechał stąd jako mały chłopiec
- powiedział prezydent miasta w latach 2002-2019.

Zapytaliśmy również mieszkańców Nowej Soli o to, jak wspominają i jak pamiętają Seweryna Krajewskiego.

Cytat

Nie rozumiem dlaczego miałby coś otrzymać. On się tu tylko urodził i kilka lat mieszkał. Sam dobrowolnie nigdy jakoś nie wspominał naszego miasta wiec nie uważam by coś mu się należało
- napisała Agnieszka.

Muzyk "Czerwonych Gitar" wyprowadził się z Nowej Soli, gdy był dzieckiem.

Cytat

Na ulicy Głogowskiej mam znajomych, którzy wprowadzili się do domu po rodzinie Krajewskich i nawet mają jeszcze tabliczkę z drzwi z ich nazwiskiem
- informuje Anna.

Te miasta pamiętają o Czerwonych Gitarach

Inny wokalista "Czerwonych Gitar", Krzysztof Klenczon, jest na stałe obecny w dwóch polskich miastach. W Pułtusku, gdzie się urodził i Szczytnie - gdzie został pochowany po śmierci. Klenczon urodził się 14 stycznia 1942 r., zmarł 7 kwietnia 1981 r. w Chicago. Na cześć muzyka rokrocznie odbywaj się Dni i Noce Szczytna, a w ich ramach koncert Krzysztofa Klenczona. Podobny festiwal odbywa się również w Pułtusku.

3 stycznia to data dla zespołu jeszcze z jednej przyczyny - tego dnia, 1965 roku, w kawiarni "Cristal" w Gdańsku-Wrzeszczu powstały "Czerwone Gitary". Pod koniec lutego ubiegłego roku Rada Miasta Gdańsk podjęła uchwałę o nadaniu placu przed "Cristalem" imienia Placu Czerwonych Gitar.